"Hetente háromszor, hétfőn, szerdán és pénteken szoktam edzeni, alkalmanként két-két és fél órát. Hamarosan lesz egy világkupa Lengyelországban, amit meg szeretnék nyerni. Most 125 kilót tudok nyomni, talán 130-135-tel már összejöhet az arany" - árulta el a mára már több száz kupával és éremmel, közte 17 világbajnoki elsőséggel büszkélkedő férfi. Lassan három évtizede tartó fekvenyomó pályafutása során mind a mozgássérült, mind az egészséges magyar válogatott tagjaként bejárta a világot, az egyes nemzetközi megmérettetéseken képviselte már hazánkat Angliától Luxemburgon át Új-Zélandig és Malajziáig a Föld számos pontján. A WUAP szervezet 2009-es párizsi világbajnokságán 59,2 kilogrammos testsúllyal 150 kilogrammot nyomott ki, ezzel kor- és súlycsoportjában világrekordot elérve.
Röplabdapályáról a fekpadra
Magyarországon az 1950-es évek közepétől több alkalommal is súlyos gyermekbénulás-járványok alakultak ki. A vírusfertőzést Tóth István is elkapta, a betegség nyomán pedig jobb lába maradandó károsodást szenvedett. Habár a járáshoz ma is járógép segítségére van szüksége, a sportolás iránti szenvedélye immár hosszú évtizedek óta töretlen. "Eleinte úszni szerettem volna, de az nem ment. Végül a nyíregyházi Piremon SE ülőröplabda -csapatának tagja lettem, a magam 160 centijével viszont nehezen tudtam érvényesülni a magasabb társak között. Egy alkalommal Pécsen jártunk, ahol világbajnokságot rendeztek. A szomszédos teremből hangos kiabálás hallatszott át, ezért a szünetben át is mentem megnézni, mi történik ott. Mint kiderült, a fekvenyomó magyar bajnokság zajlott éppen: gyorsan beneveztem, és 72 kilósan 70 kilogrammot nyomva rögtön én lettem a magyar bajnok. Így kezdődött" - emlékezett vissza a kemecsei sportoló.
Első alkalommal az 1992-es angliai seregszemlén képviselte a magyar színeket, az akkori - 117 kilogrammos teljesítménnyel elért - ötödik helyezést pedig egy évvel később már egy abszolút elsőség követte Luxemburgban. Az ezredforduló után rendre 130-140 kilogramm felett teljesítő versenyző jelenleg egy közelmúltbeli baleset után igyekszik újra formába lendülni: egy vonatról leesve megsérült a jobb válla és a jobb lába. Így is képes ugyanakkor a testtömege dupláját is gond nélkül kinyomni. Egészen elképesztő teljesítmény ez annak fényében, hogy állapotából adódóan nem tudja alkalmazni a hidalás technikáját, magyarul mondva, elsősorban a karizomzatára számíthat a gyakorlat kivitelezése közben. A hivatalos versenyek mellett egy alkalommal Pápán 60 alkalommal nyomta ki a testsúlyának megfelelő 60 kilót egyetlen perc leforgása alatt, 2014-ben pedig az INBA nyitrai bodybuilding-világbajnokságáról is aranyéremmel térhetett haza. És hogy hol lehet a sikersorozat vége? Ha csak az akaraton és elszántságon múlna, akkor bizonyára még nagyon messze.
"Amit a család eszik, azt eszem én is"
"Több mint 35 évet áldoztam a sportra, de ezt semmibe se nézik. A megyétől és a miniszterektől választ sem kapok, hiába írok nekik. Nem tudom, mi lesz ebből. Valószínűleg egyszer megunom és befejezem az egészet" - fogalmazott elkeseredetten Tóth István azzal kapcsolatban, hogy a felkészülés és a versenyeken való indulás anyagi támogatására szinte lehetetlen szponzorokat találnia. Hozzátette, korábban sem kapott tartós pénzügyi segítséget soha, de Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében erre egyébként sincs túl sok esélye. Kemecsét ugyanakkor érthetően nem szeretné elhagyni, mert hiába lennének jobbak a lehetőségei például a fővárosban, a családja és az otthona is az észak-alföldi kisvárosba köti. Önkormányzati, állami támogatásra ugyancsak nem számíthat, ráadásul állandó egyesülete sincs, amely a szárnyai alá vehetné. "Voltam tatabányai színekben súlyemelő, erzsébetvárosiban világbajnok, de indultam már orosházi versenyen kecskeméti színekben is" - mutatott rá a 61 esztendős versenyző.
A nagyszerű eredmények fenntartásához viszont értelemszerűen a pénz is nélkülözhetetlen tényező, hiszen a versenyek kapcsán felmerülő utazási és szállásköltségek, illetve a nevezési díjak is igen borsosak lehetnek. A közeljövőben esedékes ukrajnai megmérettetésekre a regisztráció például 30-50 euróba kerül. Ezen felül az optimális felkészülés is komoly összeget igényel, hiszen a teljesítménybeli fejlődéshez speciális étrendre , táplálékkiegészítőkre lenne szükség. "Nem követek semmilyen diétát, amit a család eszik, azt eszem én is. Zsíros kenyérből viszont nem lehet világcsúcsot nyomni" - hangsúlyozta Tóth István, aki kérdésünkre kifejtette, legalább havi 50 ezer forint kellene ahhoz, hogy zökkenőmentesen folytathassa karrierjét.
Fő a fokozatosság
A sokszoros világbajnok sportoló több sporttársával is megosztja négyszer négy méteres házi edzőtermét, tanítványai közül pedig ketten már világbajnoki címig is eljutottak. A fekvenyomás elkezdéséhez kedvet érzők számára azt javasolja, ne akarjanak hirtelen túl sokat vállalni , mert annak könnyen sérülés lehet a vége. Türelmesnek és alázatosnak kell maradni, hiszen az első igazi eredményekre mintegy hat hónap után lehet csak számítani. "Van egy szisztémám, miszerint mindaddig nem teszek fel újabb súlyt a rúdra, amíg a meglévőt nem tudom háromszor három alkalommal kinyomni egyperces pihenőkkel. Amikor ez sikerült, akkor lehet feltenni újabb két és fél-öt kilót, majd így haladni szépen-lassan felfelé" - tanácsolta a kezdőknek Tóth István.