A kutatók évszázadokon át kizárólag férfiakat tanulmányoztak, lebecsülve vagy egyenesen figyelmen kívül hagyva a nemi különbségeket – írja a CNN. A nők azonban fiziológiailag nem azonosak a férfiakkal – ezt legelőször és legnyilvánvalóbban a női pubertáskor kezdődő menstruáció jelzi.
A női kutatások nemi elfogultságból eredő hosszú távú hiánya arra ösztönözte Dr. Stacy Sims-t, az Új-Zélandon élő fiziológust és táplálkozástudományi szakembert, hogy karrierjét annak meghatározására szentelje, miképp kell a nőknek étkezniük és mozogniuk az optimális egészség elérésének érdekében.
Stacy fő tanácsai nők számára:
1. Általános mozgásformák: Minden mozgás jó, de fontos, hogy a nők erősítő vagy állóképesség-fejlesztő edzést is végezzenek. Ez egyrészt a test, de főképp az agy egészségét szolgálja. Ha megnézzük az állóképesség-fejlesztő edzést és az általa stimulált idegpályákat, azt látjuk, hogy ez a fajta mozgás segít késleltetni a demencia és az Alzheimer-kór tüneteinek megjelenését - és ezeknél bizonyítottan van nemi különbség.
2. Menopauza: Amikor
hormonműködésünk megváltozik a 40. és az 50. évük között, és megkezdődik a
menopauza folyamata, az alapvető hatással van testösszetételünkre. Elkezdjük
elveszíteni az izmok egy részét és több testzsírt halmozunk fel. De ha az erősítő edzéseknek köszönhetően nő a sovány izomtömeg, az segíthet lassítani a hízást. Az erősítő edzés pedig a csontsűrűséget segít hosszabban megőrizni. A frfiaknál nem látszanak ilyen változások egészen az
50-es-70-es éveikig.
3. Kardio jellegű mozgás: Nagy intenzitású munkára van szükség fél- egyperces intervallumokban. Ez segíthet a nőknek gyorsítani az anyagcseréjüket, csökkenteni a zsigeri zsírt és megőrizni a bél-mikrobiom sokféleségét. Intenzív mozgással javulhat a szív- és érrendszer állapota.
4. Regeneráció: Közvetlenül edzés után vérnyomáskülönbség jelentkezik, tudja ezt bárki, aki sportol. A nők azonban értágulatot tapasztalnak, míg a férfiaknak érszűkületük lesz, ami azt jelenti, hogy az összes vér visszatér a szívbe, és sokkal gyorsabban mozgósítható az intenzívebb regenerálódás érdekében. A nők viszont hajlamosak szédülni nehéz edzés után. Ha közvetlenül az intenzív mozgás után iszunk valami hideget, az segíthet központilag serkenteni a véráramlást.
5. Táplálkozás: Nagy vita folyik a fehérjebevitelről és arról, hogy a nők számára ajánlott napi bevitel túl alacsony. Bár a fehérje mindkét nem számára fontos, az életkor előrehaladtával a nők anabolikusan ellenállóbbá válnak a testmozgással és a fehérjebevitellel szemben - ami azt jelenti, hogy testük nem reagál olyan jól a fehérjebevitelre az izomépítéshez. Általában napi 1-1,1 gramm fehérjét kell fogyasztaniuk testtömeg-kilogrammonként. Ha erősítő edzést végzünk, fogyasszunk 15 gramm fehérjét edzés előtt, és 30-35 grammot utána. Kardio edzéshez pedig 15 gramm fehérjét tanácsos enni 30 gramm szénhidráttal – ugyanis utóbbiak segítenek a vércukorszint emelésében.