Az elmúlt évtizedben ugyan nem emelkedett az emlőrákkal diagnosztizáltak száma Magyarországon, az 50 év alattiak érintettsége azonban drámaian, mintegy 30 százalékkal nőtt. Bár szűrésnek és a modern terápiáknak köszönhetően javultak a túlélési esélyek 2011 óta, még mindig sokat kell tenni annak érdekében, hogy minél kevesebb nő veszítse életét ebben a betegségben.
Tévhit, hogy a fiataloknak nem lehet rákjuk
Magyarországon a mellrák a nők leggyakoribb daganatos betegsége, amely minden nyolcadik-kilencedik nőt érinthet. A friss kutatási eredmények igazolják, hogy helyes döntés a jelenleg a 45-65 év közötti korosztály tagjait érintő állami népegészségügyi szűrést kiterjeszteni a 40-70 évesekre – mondta Tóth Krisztina, az Egészség Hídja Összefogás az Egészségért a Mellrák Ellen Egyesület alelnöke.
Ebben szerencsére egyetértés van a szakma és a döntéshozók között, ennek köszönhetően hamarosan életbe is léphet az új rendszer. De addig is nagyon fontos, hogy a 45 év alattiak ne higgyék el, hogy valaki túl fiatal a mellrákhoz, A 65 év fölöttiek pedig akkor is menjenek el évente, önként szűrésre, ha már nem hívják be őket.
A korai felismerés a legfontosabb
A magas túlélési esélyhez elengedhetetlen, hogy a beteg minél előbb bekerüljön az egészségügyi ellátórendszerbe és a lehető leggyorsabban megkapja a szükséges ellátást – hívta fel a figyelmet Mühl Dorottya, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinika szakorvosa. Az új terápiák az életminőségben is javulást hoztak, a betegség típusától függően már nem a kemoterápia az egyetlen módja a gyógyulásnak - tette hozzá.