A Michigani Egyetem kutatói 397 vízben szülést és 2025 hagyományos, szárazon szülést elemeztek tanulmányukhoz, de semmilyen különbséget nem találtak az újszülöttek biztonsága szempontjából. A szülés utáni vérzés aránya is hasonló volt mindkét csoportban.
Így néz ki a vízben szülés
A vízben szülésnél az újszülött a kádból való kiemelés után veszi az első lélegzetét. Addig a tüdejét víz tölti meg, amely akkor távozik, amikor a gyerek levegőre kerül és lélegezni kezd. A köldökzsinóron keresztül viszont kap oxigént. Fontos azonban, hogy az újszülöttet nem szabad visszameríteni a vízbe. A Michigani Egyetem kórházában a vízben született csecsemőket szinte azonnal kiveszik, és az orvosok nagyon vigyáznak, hogy nehogy ismét alámerüljenek. Az anya és a gyermek segítséggel hagyja el a kádat, és meleg takarókba csavarják őket. Tipikusan csak ez után kerül sor a méhlepény megszületésére, így a szülésnél közreműködők pontosan tisztában vannak a vérveszteség mennyiségével.
Ha megfelelő technikával csinálják, a vízben szülés tapasztalatai nagyon jók - mondta Lisa Kane Low, a tanulmány vezető szerzője, a gyermekgondozás professzora. Több intézménynek kellene felkínálnia a kismamáknak a vízben szülést a megfelelő szabályok bevezetésével, továbbá több kutatást kellene végezni, hogy megértsük a vízben szülő nők elégedettségének okait - tette hozzá Ruth Zielinski, a tanulmány társszerzője, a gyermekgondozás klinikai adjunktusa.
Az Egyesült Államokban csak néhány kórház és szülőotthon kínál vízben szülést, mert kockázatosnak tartják az újszülöttkori fertőzések és a köldökzsinór esetleges elszakadása miatt.