Legyen szó fogdosásról egy zsúfolt buszon, füttyentésről vagy beszólogatásról, ezek a kellemetlen szituációk csökkentik a nők biztonságérzetét, félelmet keltenek, sőt van, aki ezt kifejezetten traumaként éli meg.
Sokan még ma is úgy vélik,
hogy a kihívó öltözködés vagy a feltűnő smink egyfajta „felhívás” a szexuális
közeledésre. Az igazság azonban az, hogy semmilyen ruházat, kinézet nem lehet
beleegyezés az erőszakra. A nők 80 százalékát zaklatták már nyilvános helyen, és közel
ennyien voltak szemtanúi is utcai zaklatásnak, ez tehát
Stand Up képzés
Egyedülálló Stand Up tréninggel küzd az utcai zaklatás ellen a L’Oréal Paris. A tréning célja, hogy növelje az emberek magabiztosságát és képességét az utcai zaklatások kezelésében, legyenek akár szemtanúk, akár áldozatok. A bárki által elvégezhető, mindössze 10 perces videóban bemutatják az 5D módszertan öt egyszerű és hatékony eszközét, amelyek segítenek az embereknek biztonságosan beavatkozni, ha utcai zaklatás szemtanúivá vagy elszenvedőivé válnak.
Az 5D módszer lépései:
- Elterelés (Distract): Figyelemelterelő technikák alkalmazása a zaklatás megszakítására, például egy egyszerű kérdés feltétele az áldozatnak.
- Közvetlen beavatkozás (Direct): Határozott fellépés a zaklatóval szemben, ha a helyzet biztonságos és megfelelő.
- Delegálás (Delegate): Segítség kérése másoktól, például hatóságoktól vagy a közelben lévő személyektől.
- Dokumentálás (Document): A zaklatás rögzítése, például videó vagy írásos feljegyzés formájában, az áldozat beleegyezésével.
- Késleltetés (Delay): Az áldozat támogatása a zaklatás után, például megkérdezni, hogy van-e szüksége segítségre.
Mostanra már 37 ország indította el a Stand Up programot, és világszerte közel 800 000 ember vett részt a képzésen. Az eddigi eredményekből kiderült: az utcai zaklatások szemtanúinak 97 százaléka magabiztosan képes lenne a beavatkozásra a Stand Up képzés elvégzése után.
NANE – beszélgetés fiatalok bevonásával
A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) olyan félórás, csoportos beszélgetést javasol 12 év feletti fiatalok bevonásával, amelyen a szexuális zaklatás definícióit beszélik át egy facilitátor segítségével, illetve közösen példákat gyűjtenek, és elemzik a konrét helyzeteket.
„SlutWalk” mozgalom
A SlutWalk egy 2011-ben alapított mozgalom, melynek célja az áldozathibáztatás visszaszorítása. Képviselik és hangsúlyozzák: a nők öltözködése sosem indokolhatja a szexuális zaklatást vagy erőszakot, emiatt a résztvevők gyakran provokatív ruházatban vonulnak fel. A mozgalom válaszul indult egy torontói rendőrtiszt, Michael Sanguinetti nyilatkozatása, miszerint "a nők ne öltözzenek ribancnak, ha el akarják kerülni a szexuális zaklatást”.
#metoo mozgalom
2006-ban indult Tarana Burke aktivista kezdeményezéseként, majd 2017-ben vált világszerte ismertté, amikor Alyssa Milano színésznő arra biztatta a zaklatás áldozatait, hogy „Me Too” (Én is) hashtaggel osszák meg tapasztalataikat. A mozgalom célja, hogy minél többen lépjenek fel a szexuális erőszak ellen, és merjenek beszélni a saját tapasztalataikról.