Folyamatos fejlesztések segítik a gyógyulást
A fejlesztések folyamatosak, a kutatók rendszeresen publikálnak új eredményeket. A policisztás vesebetegségről kevés szó esik, lévén ritka probléma, akit viszont érint, annak életét nagyon megkeserítheti.
Az érintetteknél 30 és 60 éves kor között alakul ki ez az öröklődő betegség, kezdetben nem túl specifikus tünetek jelzik. Ilyen lehet például a hasi vagy deréktáji fájdalom, de gyakran előfordulnak húgyúti fertőzések, melyek vizelés közbeni égő, csípő érzéssel járnak. Jelző tünet lehet a láz is, és nem ritka a vesekövek előfordulása sem. A betegség lényege az, hogy a vesékben zsákszerű, folyadékkal telt képletek fejlődnek ki, a működő veseállomány csökkenése veseelégtelenségbe torkollik, emellett fokozódik a szívroham, a szélütés és az agyi értágulat kockázata is.
A fertőzéseket pedig időben kell elkezdeni kezelni
A policisztás betegek kezelésében a legfontosabb elem, hogy a folyamatot lehetőség szerint lassítani kell, azaz a kialakult köveket el kell távolítani, a fertőzéseket pedig időben kell elkezdeni kezelni. A veseelégtelenség kezelése megegyezik a krónikus veseelégtelenség kezelésével. Végső esetben a művesekezelés vagy a veseátültetés a megoldás. Jól látszik tehát, mennyire nagy eredmény lenne, ha a problémát időben lehetne kezelni gyógyszeresen. Ebben segíthet egy olyan hatóanyag, amely a grapefruitban és más citrusfélékben mutattak ki, és amely gátolja a veseciszták képződését.
A British Journal of Pharmacology című tudományos folyóiratban korábban publikált kutatás készítői szerint ez a naringenin nevű összetevő olyan gyógyszer alapját jelentheti, melyet sikerrel lehetne alkalmazni a policisztás vesebetegség kezelésében. Az új hatóanyag azért lehet hasznos, mert kapcsolatba tud lépni azzal a PKD2 nevű fehérjével, amelynek szabályozási zavara okozza a ciszták képződését. Azt, hogy ezek képződését a hatóanyag gátolja, amőbás modell segítségével már igazoltál, ha pedig mindez emlőssejteknél is sikerül, akkor azzal csökkenteni lehetne a veseciszták kialakulását.