Szervezetünkből számos anyag választódik ki a vizelettel, hogy a testünk normális működéséhez szükséges egyensúly fennmaradhasson. Ha viszont valamely anyagból a vese olyan sokat választ ki, hogy vizeletbeli mennyisége meghaladja az oldhatósági koncentrációt, akkor kristályos anyag formájában kiválik a vizeletből. A vesekövesség kialakulása több tényezőtől is függ. A különböző életmódbeli tényezők mellett (kevés folyadékbevitel, túlzott sófogyasztás) akár más betegségek is okozhatják, például a pajzsmirigybetegség vagy a mellékpajzsmirigy-betegség.
A vesekövek nem egyformák
Ma már több mint 25 különféle összetételű kőtípust izoláltak, de több mint 80 százalékának a kalcium a fő alkotóeleme, főként a kalcium-oxalát, kisebb mértékben a kalcium-foszfát. A kövek általában barna vagy sárga színűek, méretükben pedig meglehetősen eltérőek: lehetnek akár homokszemcsényi, de ökölnyi nagyságúak is. Érdekesség, hogy egy embernél általában egyfajta kő képződik csak.
A leggyakrabban előforduló vesekő fajták
- Kalcium-foszfát: főként akkor alakul ki, ha a beteg huzamosabb ideig és nagy mennyiségben kalciumtartalmú élelmiszert fogyaszt, de nagy adag D-vitamin bevitele is okozhatja.
- Oxalátkő (kalcium-oxalát): a vesekövek nagyjából 50 százalékát teszi ki. Képződését serkenti például a vegetáriánus táplálkozás, de a C-vitamin túladagolása is.
- Urátkő (húgysavkő): állati eredetű fehérjében dús táplálkozásnál gyakori, és hajlamosak rá a köszvényben szenvedő betegek is, akiknél a húgysav anyagcseréjével van probléma. Az urátkövek a vesekövek 5-13%-át teszik ki, és főleg férfiaknál alakulnak ki.
- Cisztinkő: az esetek 1%-ában a cisztin, azaz a fehérjék lebomlásának egyik terméke áll a betegség hátterében. A leggyakrabban olyan anyagcserezavarok váltják ki, amelyek magas cisztinszintet okoznak a vizeletben.
- Struvitkő (magnézium-ammónium-foszfát): fertőzött vizeletben alakul ki, nőknél gyakori.
A vesekövesség tünetei
A legtöbb kő tünetmentesen van jelen a szervezetben, amemennyiben mégis panaszt okoznak, az leggyakrabban tompa, deréktáji fájdalom formájában jelentkezik. Mivel azonban a vesekövek sok esetben ismétlődő húgyúti gyulladással is társulhatnak, gyakran utóbbinak a tünetei is jeltnkezhetnek, mint a gennyes, véres, zavaros vizelet. A tünetek akkor súlyosbodhatnak, ha a kő elzárja a vizelet útját. Ebben az esetben alakul ki a vesegörcs, melyet gyakran hányinger, hányás, heves fájdalom kísér, ami az alhasba, a combba, lágyékba, a nagyajkakba és a herékbe sugározhat. Ez az állapot már mindenféleképpen akut orvosi ellátást igényel.
A kövek egyébként 70-80 százalékban vizeléssel spontán módon elhagyják a húgyutakat, általában az első tünetek jelentkezésétől számítva 48 órán belül.