Napi 2-3 liter folyadék segíti a megelőzést
Köztudott, hogy az emberek többsége nagyon kevés folyadékot iszik naponta, pedig az általában javasolt napi 2-3 liter víz elfogyasztásával nagyon sokat tehetünk szervezetünk, köztük a veséink egészségének megőrzéséért. Ahhoz, hogy szervezetünk egészséges működhessen, gondoskodnunk kell a megfelelő folyadékbevitelről.
Ez érthető, hiszen víz a vérképződéstől kezdve az anyagcseréig számos életfunkciónkhoz szükséges. A folyadékhiány nagyon súlyos következményekkel jár: már 3 százalékos folyadékhiánynál is kárt szenvednek az anyagcsere-folyamatok, 10 százaléknál pedig már a vesék működése is leállhat, ami miatt káros anyagcseretermékek halmozódnak fel a vérben. Egy átlagos embernek napi 2-3 liter folyadékra van szüksége , elsősorban szénsavmentes víz formájában. Ha ez nem teljesül, akkor kezdetben fáradékonyság, fejfájás, dekoncentráltság, savtúltermelés jelentkezhet, hosszabb távon pedig a szívnek és a keringési rendszernek is árt mindez.
A többség nem iszik elég vizet
Ennek oka az, hogy a vízhiány akadályozza a megfelelő anyagcserét, ezáltal előkészítve az utat olyan súlyosabb betegségeknek, így például a magas vérnyomásnak, a diabétesznek és a vesebetegségnek. A megfelelő hidratáció rendkívül fontos, jó azonban tudni, hogy míg a megelőzés és a romló veseműködés kezdeti szakaszában fokozott folyadékbevitelre van szükség, addig a veseelégtelenség késői stádiumában ez az elv megfordul, mert a vese már nem tudja kiválasztani a megfelelő mennyiségű folyadékot, így a túlzott folyadékbevitel ártalmas lehet.
Mivel a veseelégtelenség a kezdetben tünetmentes, sajnos sok esetben a vesebetegséget csak akkor ismerik fel, amikor a vesék már nem képesek ellátni feladataikat, így leállnak és azonnali dialízisre van szükség.