Világszerte nő a daganatos betegségek előfordulása, már a 2012-es adatok szerint is több mint 32 millió rákos beteg élt szerte a világban. Míg ebben az évben 14,1 millió volt az új megbetegedések száma, addig 2025-re ez a szám elérheti a 19,3 milliót. Magyarországon évente közel 50 ezer új rákos megbetegedést diagnosztizálnak, miközben csaknem 32 ezer beteg hal meg évente valamely daganat következtében.
A férfiaknál a prosztata-, a vastagbél- a tüdő-, a gyomor- és a májrák a leggyakoribb, míg a nőknél a vastagbél-, az emlő-, a méhnyak, a tüdő- és a gyomorrák fordul elő a legtöbbször. Ami a halálozást illeti, szintén beszédes a sorrend: a 2012-es adatok szerint tüdőrákban évente 1,6 millióan halnak meg, míg máj-, gyomor- és vastagbélrákban nagyságrendileg 750 ezer, 720 ezer és 700 ezer beteg veszti életét. A mellrák több mint 500 ezer életet követel, míg a nyelőcsőrák 400 ezret.
Hatékonyak lehetnek az új készítmények a rák gyógyításában
Míg a rákos megbetegedések száma várhatóan emelkedik majd a jövőben is, a kezelésben hatalmas előrelépések történtek a közelmúltban. Például csak Európában 17 új rákterápiás eljárást hagytak jóvá az elmúlt öt évben. Ezeknek több mint 76 százaléka a legnagyobb halálozási aránnyal rendelkező ráktípusokat, így például a tüdő-, a vastagbél és a mellrákot gyógyítja. Új készítmények is vannak a láthatáron, ezek már csak befogadásra várnak: ilyen például az, amely a nem-kissejtes tüdőrákban szenvedő betegek gyógyulási esélyét a korábbi terápiákhoz képest jóval hatékonyabban növeli. Több hasonló innovatív szer is a startvonalnál áll: ezekkel az eddiginél hatékonyabban lesz kezelhető többek közt a prosztatadaganat, az emlő- és az áttétes vastagbélrák.
Szomorú elsőség
A tüdőrák mind hazánkban, mind világszerte a leggyakoribb és a legnagyobb arányban halállal végződő daganattípus. Magyarországon évente 10 ezer feletti az új tüdőrákos megbetegedések száma, és 8 ezer beteg hal meg a betegség következtében. Az új megbetegedések 85 százaléka nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC), melynek leggyakoribb típusa a mirigyhámból kiinduló adenocarcinoma. A korai stádiumban diagnosztizált esetek többsége ma már gyógyítható, ezért kiemelten fontos, hogy mindenki megkapja a betegség elleni küzdelemben a lehető leghatékonyabb segítséget. A korai diagnózis felállításához elengedhetetlen, hogy a lakosság rendszeresen járjon szűrésekre, valamint minél hamarabb, már az első tünetek észlelésekor forduljanak kezelőorvoshoz.
A rák gyógyításában - az idejében történő felismerés mellett -, nagyon fontos szerepe van a kezelés logikáját átalakító új filozófiának, a legújabb gyógyszerfejlesztések eredményeként elérhető célzott terápiáknak , melyek hatékonyabbá teszik a gyógyulást. Az új szájon át szedhető gyógyszerekkel a korábbi terápiákhoz képest már elérhetőnek látszik a terápiás cél, azaz a betegség krónikussá szelídítése, mellyel a várható túlélés jelentősen meghosszabbodhat.