A korábban rettegett hepatitis C ma mára gyógyítható betegséggé vált, ehhez viszont fel kell ismerni ? ami nem olyan egyszerű, lévén a fertőző májgyulladásnak ez a fajtája már szinte csak végstádiumban okoz komolyabb tüneteket. Emiatt a szűrővizsgálatok nagyon fontosak: azoknak, akik bármilyen oknál fogva rizikócsoportba tartoznak, érdemes azt elvégeztetniük.
Magyarországon nagyságrendileg 70 ezer olyan ember él, aki valaha találkozott a hepatitis C vírusával ? mivel azonban fertőzést követő első hat hónapban 20, maximum 30 százalékuknál előfordul spontán gyógyulás, mindez nem jelenti azt, hogy ennyien meg is betegedtek. A számok persze így sem szépek, hiszen ha még számolunk is ezen esetekkel, akkor is nagyjából 50 ezer olyan ember él hazánkban, aki tartósan meg is betegedett. Sokan azonban nem is tudnak erről: a becslések szerint csupán 50 százalékuk van tisztában érintettségével. Ez azért van így, mert a máj 20?30 százalékos működés mellett is tökéletesen ellátja feladatát, így gyakorlatilag teljesen tönkremegy addigra, mire panaszokat is okoz, és a betegséget ténylegesen fölfedezik. Emiatt a szűrővizsgálatot mindenkinek érdemes elvégeztetnie, akinél szóba kerülhet, hogy esetleg megfertőződött. Ez kulcskérdés abból a szempontból, hogy a kezelést még időben meg lehessen kezdeni: ha ez sikerül, a gyógyulás teljes is lehet, lévén hatékony okosgyógyszerek már rendelkezésre állnak, a máj pedig a vírusfertőzés kiiktatás után remekül regenerálódik.
Kiemelt a kockázat
A szűrővizsgálatot mindenképpen érdemes elvégeztetniük azoknak, akik 1992 előtt vért vagy vérkészítményt kaptak. Ennek oka azt, hogy korábban nem nézték azt, hogy a véradók fertőzöttek-e vagy sem, így a vírus transzfúzióval átadható volt. Ugyancsak fölmerül a betegség gyanúja azoknál, akiknek ismeretlen eredetű májenzim-emelkedésük van, lévén ez is utalhat arra, hogy a vírus jelen van a szervezetben. Rizikócsoportba tartoznak a korábbi intravénás droghasználók és mindenki, akinek tetoválása vagy testékszere van. Ugyancsak magas a kockázata azoknak, akinek több szexuális partnere, illetve homoszexuális kapcsolata volt, de nem kivételek azok sem, akinek édesanyja, élettársa hepatitis C hordozó.
A szűrés az egészségügyi dolgozóknál is fontos lenne, lévén ők munkájuk során nagyobb eséllyel fertőződnek meg, mint az átlagemberek. Külön kiemelendők azok, akik vérvételt vagy műtétet végeznek, azzal foglalkoznak. Náluk a pervalencia az országos 0,7 százalékoshoz képest 2 százalékos.
Támpontként vérvétel
Magától a szűrővizsgálattól nem kell félni, az egyáltalán nem bonyolult: a vírus ellenanyaga a vérből kimutatható, az ehhez szükséges vérvételt pedig a háziorvos is elvégeztetheti. Külön intézményt csak akkor kell felkeresni, ha ez a teszt pozitív lett ? azt ugyanis, hogy valaki valóban hordozza-e a vírust és tényleg hepatitises-e, csakis a vírus direkt kimutatásával, úgynevezett HCV-PCR vizsgálattal lehet kimutatni. Ezt a tesztet már csak hepatológiai szakrendelőkben tudják elvégezni, ezekben az intézményekben döntenek a betegek további kivizsgálásáról is: szükség lehet további laborvizsgálatokra, hasi ultrahangra, FibroScan-vizsgálatra és májbiopsziára is. Mindezek azért kellenek, hogy az orvosok pontosan fel tudják mérni a betegek állapotát.