Kánikula szokatlan helyen és időben
Az időjárás kiszámíthatatlansága szakemberek szerint mind-mind a klímaváltozás eredménye. Újabban azonban egyre döbbenetesebb helyzetekre hívják fel a figyelmet a meteorológusok. Ilyen volt hétvégén az is, amikor az Országos Meteorológiai Szolgálat a F acebook-oldalán számolt be arról, hogy a Kelet-európai-síkságon örvénylő ciklon előoldalán tartós délies áramlás alakult ki, így szokatlanul északra is kifejezetten meleg levegő áramlott hétvégén.
Ennek eredményeképpen pedig az Ural környékén még az Északi-sarkkörhöz közel is 30 fok fölé emelkedett vasárnap a hőmérséklet. A májusi forróság a hét elején is kitarthat még a térségben. Viszonyításképpen: Magyarországon, ahol az elmúlt években 10-15 fokkal is melegebb volt májusban, ezalatt több helyen is 16 fokot mutatott a hőmérő higanyszála.
Egyszerűen csak a klímaváltozás?
A szélsőséges időjárási jelenségek mögött elsősorban a globális felmelegedés hatásai kerülnek szóba Dr. Rácz Lajos éghajlattörténész szerint. A kutató korábban arról beszélt a HáziPatika.com-nak, hogy ennél jóval összetettebb folyamat zajlik a háttérben. Mivel egy tendencia hatása érvényesül, a klíma nem stabil, hanem folyamatos változásban van - emiatt sok a szélsőséges időjárási érték, és nehéz kiszámítani, hogy a következő időszakban mire várhatunk.