Hétfőn országszerte tovább tart a frontmentes idő, de tovább növekszik a fülledtség, ez pedig többeknél válthat ki humánmeteorológiai panaszokat. Az idősek és a szívbetegek a leginkább veszélyeztetettek: ebben az esetben a diszkomfort érzet mellett nehézlégzés is felléphet, ezen kívül vérnyomás-ingadozást, keringési rendellenességeket is tapasztalhatunk. Az érintetteknek ajánlott inkább zárt térben tartózkodni, és kerülni a megerőltető fizikai munkát, a pihenés javíthat az állapotukon. A zivatarok területén az asztmások állapota romolhat elsősorban, de egyesek a vihar előtt ok nélküli nyugtalanságot is tapasztalhatnak.
Fontos a vitamin- és folyadékfogyasztás
A nyári időben elengedhetetlen a megnövelt folyadékfogyasztás. Fizikai aktivitástól függően napi 2-3 litert fogyasszunk ivóvíz , tea vagy akár könnyű levesek formájában. A magas víztartalmú zöldségek is gyümölcsök is segítenek ebben, építsük be őket a mindennapi étkezés rendjébe. A változékonyság több napig jellemző lesz, éppen ezért ajánlott vitaminokkal támogatni immunrendszerünket, erősíteni szervezete alkalmazkodó-képességét.
A déli órákban a napos tájakon erős vagy nagyon erős UV-sugárzás lesz jellemző. Nagyon fontos, hogy 10 és 16 óra között kerüljük a tűző napon való tartózkodást, ha pedig mégis kimerészkedünk, akkor használjunk magas faktorszámú naptejeket! Az árnyékban is ér minket sugárzás, a lassabb, biztonságosabb barnulás ezért ott is végbe tud menni, de ilyenkor is ügyeljünk a bőrvédelemre!
A pázsitfű és a csalán mellett már az útifű pollenjének légköri koncentrációja tovább emelkedik, egyre többen tapasztalhatnak intenzívebb tüneteket. Az érintettek a gyógyszerek szedése mellett próbálják kerülni a tejtermékek fogyasztását, illetve porszívózzanak gyakrabban.
A záporok, zivatarok területén az átmenetileg viharos széllökések jelentősen csökkenthetik a menetstabilitást, de az élénk szél is hasonló gondokat okozhat. A nedvessé váló utakon növekszik a féktávolság és a csúszásveszély, a nehezebb közlekedési körülmények miatt vezessünk sokkal lassabban és óvatosabban - javasolja a Meteo Klinika .