A felmelegedés hatására a hét elején a pollenterhelés viszonylag magas, a hét közepén azonban a záporok következtében várhatóan lecsökken – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) hétfőn kiadott pollenjelentésében. A pázsitfűfélék pollenkoncentrációja országosan magas, helyenként elérheti a nagyon magas szintet is. A fenyőféléké jellemzően közepes, helyenként viszont szintén elérheti a magas szintet.
Az NNK felhívja a figyelmet, hogy magas pázsitfűpollen-koncentráció mellett viharok során a levegőben szálló nagyobb pollenszemek kisebb szemcsékre esnek szét, ezek a részecskék pedig kis méretüknek köszönhetően a tüdő mélyebb részeibe is eljutnak. Emiatt hevesebb reakciót váltanak ki a szervezetben. Allergiások és asztmások számára javasolt tehát, hogy viharok idejére húzódjanak beltérbe, valamint az ablakokat zárják be.
Az eperfafélék pollenkoncentrációja országosan közepes. A csalánfélék, illetve a bodza virágporának mennyisége jellemzően az alacsony-közepes tartományban alakulhat. Alacsony koncentrációban jelen van még a levegőben a tölgy, a kőris, a platán, a nyír, a juhar, a ciprus- és tiszafafélék, a fűz, a dió, továbbá a vadgesztenye és a sás virágpora, valamint a lórom, az útifű és az ernyősvirágzatúak pollenje is. A kültéri allergén gombák spóraszáma jellemzően az alacsony-közepes tartományban alakulhat, de az Alternariáé helyenként eléri a magas szintet.
A légszennyezettség is panaszokat okozhat
Az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat hétfői adatai alapján több településen is kifogásolt a levegő minősége. Ezek közé tartozik Kazincbarcika, Kecskemét, Oszlár, Pécs, Százhalombatta, Tököl és Várpalota. A domináns légszennyező anyag valamennyi helyen az ózon. Kifogásolt levegőminőség esetén az érzékeny csoportoknál (gyermekek, idősek, krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegséggel élők, várandós kismamák) enyhe légzőszervi tünetek (köhögés, légúti irritáció) jelentkezhetnek, illetve meglévő tüneteik súlyosbodhatnak.