Ma Magyarországon a gyerek a jelentés alapján növeli a szegénységi fenyegetettséget. A gyerekes családok közül ugyanis minden harmadikat, a gyerektelenek közül pedig "csak" minden negyediket fenyeget az elszegényedés. Az egyszülős háztartásoknak 61,5 százaléka tarthat a súlyos deprivációtól - olvasható a hvg.hu-n .
Ha az egy főre jutó fogyasztást nézzük, ma Magyarországon a gyermektelen, aktív háztartásokban a legmagasabb az érték (1 millió 33 ezer forint évente), őket követik a nyugdíjasok, majd az aktív családok, ezt követően jönnek a gyermekes háztartások (fejenként 650 ezer forint), végül a nem nyugdíjas inaktív háztartások. Ma tehát a gyermekesek minden adókedvezmény dacára 40 százalékkal kevesebb pénzből jönnek ki fejenként, ami jelentős különbség.
A legszegényebb jövedelmi csoportba tartozók több kenyeret és állati zsiradékot esznek, mint a leggazdagabbak, akik viszont hétszer több gyümölcsöt, kétszer annyi tejet és zöldséget és százzal több tojást fogyasztanak fejenként.
A tanulmányból az is kiderül , hogy a jövedelmi szegénység (a munkával-rendszeres jövedelemmel rendelkezőkről van szó) csökkentésében kiemelkedő szerepe van a társadalmi juttatásoknak, más néven a társadalmi transzfereknek. Ezen jóléti ellátások nélkül ugyanis minden második ember a jelenlegi szegénységi küszöb alatt élne.
A hvg.hu számításai szerint, ha ezt a megállapítást korrigáljuk a nyugdíjjal, vagyis a 65 éven felüliekkel, akkor is riasztó értékeket találunk: a 0-17 éves korúak 50 százaléka, a 18-65 éves korosztály 40,5 százaléka élne szegénységben a társadalmi transzferek nélkül.