A hitelmoratóriumban lévő ügyfelek legnagyobb hányada képes lenne fizetni tovább a hitelét, ők más okokból, például kényelmi szempontból vették igénybe a lehetőséget. Ezt az is bizonyítja, hogy az elmúlt másfél évben a moratóriumban lévő ügyfelek közül körülbelül 350 ezren vettek fel új hitelt - mondta el a VG -nek adott interjúban Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke.
A szakember szerint a moratórium nagyon jó eszköz volt arra, hogy a járvány kitörésekor az egészségügyi feszültségeket csökkentse és időt adjon az embereknek a dolgaik rendezésére. E szempontból a moratórium abszolút sikertörténet. Ahogy viszont telik az idő, azt látni kell, hogy ez sincs ingyen, és ha sokáig tart, akkor bizony anyagilag többletkiadást jelent sok fogyasztónak.
Kandrács Csaba szerint az ügyfelek legnagyobb hányada képes lenne törleszteni a lakáshitelét. Erre utal, hogy a moratóriumban lévő fogyasztók közül körülbelül 350 ezren új hitelt vettek fel az elmúlt másfél évben. Náluk kényelmi (vagy befektetési) döntés lehet a háttérben, és október vége nagy tisztulást hozhat ebből a szempontból is.
A járvány alatt feltételezhetően bedőlt hitelekről azt mondta az alelnök, hogy kevesen lehetnek, akik olyan élethelyzetbe kerültek, kerülnek, hogy nem tudják majd fizetni a hitelüket, de ez sajnálatosan járványok nélkül is előfordul. Ennyi idő alatt ugyanis az egyes ügyfelek váratlan élethelyzetei miatt időben "feltorlódhatott" több problémás hitel.