Mondjunk le a folyékony szappanról!
A pumpás műanyag flakonban lévő folyékony szappan helyett válasszuk inkább a tömbszappant. A megmaradó kisebb darabokat akár később újra össze is lehet olvasztani egy nagyobb tömbbé.
Egyre több helyen lehet már kapni szilárd samponokat, hajbalzsamokat, testápolókat is. Ezeknek a csomagolása általában papír - ha ilyeneket veszünk, azzal máris tettünk egy lépést az ökotudatosabb fürdőszoba felé. Emellett érdemes felkutatni néhány olyan, házilag kikeverhető hajpakolás-, arcpakolás - és bőrradírreceptet, amelyek a hajtípusunknak és bőrtípusunknak megfelelőek. Ezeket használva ugyanis nemcsak környezetünket, hanem szervezetünket is megkíméljük a vegyszerektől.
Száműzzük a mikroműanyagokat!
A csillámokat tartalmazó kozmetikumokat is érdemes elkerülni, ha szeretnnék ökotudatosak lenni. Ezek ugyanis olyan mikroműanyagokat tartalmaznak, amelyek a földbe, a vizekbe, onnan pedig a különféle élőlények szervezetébe kerülnek.
Fogkefe- és borotvaválasztás okosan
Ha a fogorvosok ajánlása szerint 3 havonta cseréljük a fogkefénket, akkor minden ember évente 4 - egy 4 tagú család pedig már évi 16 - fogkefét dob ki. Ezzel rengeteg hulladékot termelünk. Lehet kapni bambuszból és fából készült termékeket is. Ezek nagy előnye, hogy komposztálhatóak, fejük pedig nem tartalmaz szintetikus fehérítőanyagokat. Így amiatt sem kell aggódnunk, hogy a káros anyagok a nyálkahártyán keresztül a szervezetünkbe jutnak.
A több darabos csomagban árult, eldobható műanyag borotvák helyett pedig érdemes beszerezni egy jó minőségű acélborotvát, amelyben csak a pengét kell cserélni. Alternatíva lehet még az elektromos borotva is, de környezetvédelmi szempontból a fém borotva a legjobb választás, hiszen ahhoz áramot sem kell használnunk.
Válasszuk a moshatót vagy a lebomlót!
Vattakorongok helyett válasszuk inkább a mosható arctisztító párnákat. Néhány ezer forintért már hozzá lehet jutni egy 10 darabos csomaghoz, amivel nemcsak a környezetet óvjuk, de hosszú távon még pénzt is spórolunk. A szintetikus szivacsok helyett válasszunk kókuszrostból készültet, ami általában nem is sokkal drágább a hagyományos változatnál. De fültisztító pálcikából is létezik már 100 százalékban pamutból és fából készült, tehát komposztálható verzió.
A tamponokkal és intim betétekkel is igen nagy mennyiségű hulladékot termelünk éves szinten. Erre nyújthatnak megoldást a mosható betétek, de aki idegenkedik ettől, annak érdemes tennie egy próbát az intimkehellyel. Egy tampon lebomlásához 500 év szükséges, egy betét pedig a környezetre gyakorolt káros hatását tekintve négy darab műanyag zacskóval ér fel. A mosható betét, illetve a kehely ezzel szemben nemcsak környezetbarát, hanem hosszú távon pénztárcabarát megoldás is.
Forrás: care2.com