"A hűtés valóban csökkenti az ízanyagok mennyiségét a paradicsomban, méghozzá akár 65 százalékkal is" - írja az Index a Floridai Egyetem kutatóinak egy korábbi tanulmányára hivatkozva. Ennek hátterét leegyszerűsítve az adja, hogy a trópusokról származó paradicsom nem mondható hidegkedvelő növénynek, néhány száz génje pedig nemes egyszerűséggel kikapcsol, ha túlzottan hűvös környezetbe kerül. A tesztek alapján mindez 12 Celsius-fok alatt indul be.
Fontos azonban, hogy a folyamatot vissza lehet fordítani, ha a paradicsomot újra megfelelő hőmérsékletű helyre tesszük. Ilyenkor az érintett gének ismét működésbe lépnek, ezáltal a zöldség visszanyeri az ízéhez szükséges enzimei termelődését. A kutatások alapján úgy tűnik, három nap elteltével még nem késő, hogy kivegyük a paradicsomot a hűtőből, hogy aztán egy napig szobahőmérsékleten tárolva újfent maradéktalanul élvezhessük eredeti gasztronómiai minőségét. Egy hét után viszont már felesleges hasonlóban reménykedni.
Nyilván akadnak egyéb körülmények, amelyek befolyásolhatják a végeredményt, hiszen például a zöldségeket gyakran eleve hűtött állapotban vásároljuk meg az élelmiszerüzletekben. Ráadásul a melegebb hónapokban otthonunk beltéri hőmérséklete sem feltétlenül hozza a stabil 20 fokot, márpedig a hőség ugyancsak káros a paradicsom minőségére. Ettől függetlenül összességében kijelenthető, hogy jobb megoldás híján nyugodtan betehetjük pár napra a hűtőbe, de fogyasztás előtt adjunk neki időt szobahőmérsékleten a regenerálódásra.