Ahogy az ősz télbe fordul és a hőmérséklet a fagypont felé közeledik, úgy a kinti élőlények is egyre nagyobb számban keresnek menedéket. Sok háztartásban már évek óta visszatérő vendégnek számítanak ilyenkor a poloskák, amelyek jellemzően október első felétől kezdenek behúzódni a lakóépületekbe. Az Agrárszektor összegyűjtött néhány fontos tudnivalót a kártevőkről.
Bár Magyarországon az elmúlt években elsősorban az észak-afrikai eredetű zöld vándorpoloska okozott nagyobb gondot a háztartásokban, idén már az ázsiai márványpoloskák szaporodtak el nagyobb számban. Az állat a 2000-es évek elején kerülhetett be Európába, Magyarországon azonban csak 2013-ban azonosították az első példányokat. Polifág faj, vagyis nagyon sokféle táplálékot elfogyaszt: már száznál is több növényen figyelték meg a táplálkozásukat (paradicsom-, málna- és szederbokrokon, körtefán vagy paprikaültetvényen). Június végétől szeptemberig rakja le a tojásait, melyekből augusztus végétől fejlődik ki az új nemzedék.
A veteményesben is kárt csinál
Mivel az állat itt nem őshonos, természetes ellensége is elsősorban Ázsiában és Észak-Amerikában van. Biológiai védekezésként a fürkészdarazsak bizonyos fajtái felhasználhatóak ellenük, de ez inkább csak üvegházi körülmények között működik. A mezőgazdaságban és a kiskertekben használatos rovarölő szerek mindegyike végez a kártevővel, de a paradicsomtőkéket sűrű szövésű hálóval is védeni lehet.
Számos házi praktika ismert a poloskák távol tartására a szódabikarbónától az ecetes vízig, biztosabb védelmet azonban csak a fizikai akadályok jelenthetnek. A megfelelő nyílászárók és a jól záró szúnyoghálók kívül tartják a poloskákat, utóbbiakat október végéig nem is tanácsos leszedni. Az őszi ablakpucolást érdemes egy kicsit későbbre halasztani, hiszen a nyitott ablakon gyorsan betalálnak az állatok. Ha pedig néhány mégis bejutott, egyesével (akár porszívó segítségével) gyűjtsük össze, vagy használjuk a beltéri rovarirtók egyikét!