Albérletet keresel? Ezekre figyelj!

Jelenleg is rengeteg diák keres albérletet, ami korántsem egyszerű feladat. Ha pedig meg is van az ideális lakás, akkor is rengeteg szempontot figyelembe kell venni a végleges döntés előtt. Érdemes mindent írásos szerződésben rögzíteni, hogy a bérlő és a bérbeadó is nyugodt legyen.

Augusztus végén-szeptember elején fiatalok ezrei költöznek el otthonról az iskolakezdés miatt. Sokan közölük albérletbe mennek, amelyen legtöbbször több ember osztozik. A Bank360 a legfontosabb tudnivalókat gyűjtötte össze az albérletkereséssel, valamint a szerződéskötéssel kapcsolatban.

Osszátok el a költségeket!

Még ha az ember 2-3 társával együtt is költözik be, akkor is nagy összeget kell előteremteni. Az első havi lakbér mellett ugyanis általában kéthavi kauciót is le kell tenni szerződéskötéskor: ez akár félmillió forintra is rúghat. A kaucióval a bérbeadó biztosítja magát arra az esetre, ha a bérlő nem fizet, vagy kárt okoz a lakásban. Ez kiköltözéskor visszajár, ha minden rendben volt.

Köss szerződést!

Mindenki érdeke, hogy írásos lakásbérleti szerződést kössenek a felek. Ez tartalmazza, hogy milyen jogai, illetve kötelességei vannak a bérlőknek és a bérbeadóknak egyaránt. Ki kell térni benne a többi között a kaució összegére, a fizetési határidőkre, hogy a rezsit ki fizeti, mit tartalmaz a közös költség, mennyi a felmondási idő stb. Egyre többen ragaszkodnak a közjegyzői okiratba foglalt bérleti szerződéshez: ez sok évig tartó pereskedést megelőzhet, amennyiben a bérlő tartozást halmozna fel, vagy nem költözik ki a lakásból.

albérlet
A legtöbb diák közösen vesz ki lakást. Fotó: Getty Images

Készíts leltárt!

Érdemes elkérni az elmúlt hónapok közüzemi számláit, hogy lássuk, körülbelül mennyi rezsivel kell számolnunk. Az órák állásait is rögzítsük beköltözéskor (le is fényképezhetjük), hogy csak a saját fogyasztásunk után fizessünk, illetve leltárt is készítsünk a lakásban található ingóságokról, eszközökről, szintén fotóval dokumentálva, hogy milyen állapotban vannak.

Ki fizeti a javítások költségét?

Amennyiben nincs külön a szerződésben rögzítve, akkor jogszabály szerint a karbantartással és felújítással kapcsolatos költségek a bérlőt, a pótlással és cserével kapcsolatos költségek a bérbeadót terhelik.

Csekkold a tulajdonost!

Ha biztosra akarunk menni, a földhivatal online rendszerében is ellenőrizhetjük, hogy akivel tárgyalunk, tényleg a lakás tulajdonosa vagy haszonélvezője-e. A cím alapján elektronikusan is lekérdezhető az ingatlan elektronikus tulajdoni lapjának másolata.

Köss lakásbiztosítást!

Saját bútoraink, eszközeink, egyéb értéktárgyaink védelmében érdemes lakásbiztosítást is kötni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bérlők és albérlők is lehetünk

Az is lehet, hogy a lakásnak egy bérlője van, aki utána másoknak albérletben ad ki például egy szobát. Ehhez viszont a bérbeadó (aki általában az ingatlan tulajdonosa) írásos hozzájárulása kell, valamint az albérleti szerződést is írásba kell foglalni. A bérleti díjról a bérlő és az albérlő állapodhat meg egymással.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.