„A szoptatás az egyik leghatásosabb megnyugvást adó segítség a babáknak: testi-lelki táplálék, amely biztonságérzetet, harmóniát és kötődést jelent számukra” – hívta fel a figyelmet augusztus elsejei Facebook-posztjában az Országos Mentőszolgálat Alapítvány. A bejegyzést éppen az anyatejes táplálás világnapján tették közzé, hogy ráirányítsák az anyák, a kismamák és a gyermekvállalást tervező nők figyelmét a szoptatás fontosságára.
Összefogás a szoptatás népszerűsítéséért
Ahogy az augusztus jelentősebb világnapjait felsoroló MTI-összefoglalóban is olvasható, a Szoptatást Támogató Szervezetek Világszövetsége (WABA) kezdeményezésére már 1992 óta rendezik meg az anyatejes táplálás világnapját augusztus 1-jén. Az azt követő napokat pedig azóta „anyatejes világhétté” nyilvánították.
Ma már a WHO és az ENSZ Gyermekalapja, a UNICEF is egyre inkább szorgalmazza az anyatejes táplálást, miközben bizonyos országokban egyre csak csökken a szoptató anyák száma. Egyébként nem véletlenül hangoztatják a szakértők is annyira a szoptatás fontosságát: évente több millió csecsemő hal meg vagy válik beteggé/nyomorékká világszerte amiatt, hogy nem jut hozzá ehhez az értékes táplálékhoz.
A babának és neked is jó
A szoptatásnak számos bizonyított előnye van, a babára és az anyára nézve egyaránt. Azok a babák például, akik az életük első 6 hónapjában kizárólag anyatejet kapnak, kevesebbet betegeskednek, a szoptató anyákat pedig kevésbé érinti a szülés utáni depresszió, valamint a körükben csökken a petefészek- és emlőrák kialakulásának kockázata is.
Európán belül egyébként Magyarország a második leginkább „anyatejes” ország, itthon ugyanis az anyák 44 százaléka szoptatja csecsemőjét.