"A legjobb módszer a fertőzés kivédésére a rendszeres kézmosás" - mondja Dr. Miryam Wahrman biológiaprofesszor. Hiába sikálunk azonban lelkesen, ha közben kórokozóktól hemzsegő tárgyakat, felületeket fogunk meg.
"A jelenlegi bizonyítékok alapján kijelenthető, hogy a koronavírus órákig vagy akár napokig is fertőző maradhat a különféle anyagokból készült felületeken. A háztartásokban és a közösségi terekben úgy akadályozhatjuk meg a legjobban a COVID-19 terjedését, ha gyakran megtisztítjuk a környezetünkben lévő tárgyakat, felületeket" - szól a CDC (magyarul: Járványügyi és Betegségmegelőző Központ) ajánlása.
Abban, hogy mire kell a legjobban figyelni, az alábbi lista nyújthat segítséget.
Mobiltelefon
Egy 2019 novemberében készült felmérés adatai alapján az amerikaiak egy átlagos napon 96-szor veszik a kezükbe a mobiltelefonjukat. Nem meglepő, hogy vizsgálatok szerint ezek az eszközök még a vécénél is szennyezettebbek lehetnek. Egy papírtörlőre nyomjunk némi kézfertőtlenítőt, majd óvatosan töröljük vele át a telefont, a végén pedig mikroszálas törlőkendővel is átmehetünk rajta.
Ajtókilincsek, távirányítók, villanykapcsolók stb.
Vagyis minden olyan dolog, amit a család összes tagja használ, ráadásul viszonylag gyakran. Bár állandóan hozzájuk nyúlunk, takarítás közben hajlamosak vagyunk elfelejtkezni róluk, így sok esetben kimaradnak a fertőtlenítésből. Alaposan tisztítsuk tehát le az ilyen részeket, és ha az általunk alkalmazott készítmények nem tesznek kárt a felületben, egy ideig hagyjuk hatni a szereket, és csak utána töröljük le őket.
Konyhapult
A konyhapult nagyon "forgalmas" hely, itt készítjük az ételeket, de sokszor használjuk pakolófelületként is, hiszen rátesszük pénztárcánkat, mobiltelefonunkat, laptopunkat stb. Amilyen gyakran csak lehet, fertőtlenítsük le a felület anyagának megfelelő készítményekkel! Különösen az előtt fontos ez a lépés, mielőtt nekiállunk sütni-főzni a családnak vagy magunknak.
Billentyűzet
A billentyűzet (vagy maga a laptop) remek táptalajt kínál a kórokozóknak, ráadásul a kilincsekhez, kapcsolókhoz hasonlóan viszonylag ritkán jut eszünkbe az akkurátus letakarítása is. A koronavírus-járvány idején azonban legyünk körültekintőbbek! Áramtalanítsuk az eszközt, fordítsuk fejjel lefelé, és kíméletesen rázzuk meg, hogy megszabaduljunk az esetlegesen a billentyűk közé esett darabkáktól. Ezután gyengéden töröljük le a felületet egy fertőtlenítő kendővel. Szintén jó megoldás lehet, ha fertőtlenítővel bepermetezett mikroszálas törlőkendőt használnunk.
Gyerekjátékok
Bár a jelenlegi tapasztalatok alapján a gyerekekre nem veszélyes a koronavírus, a kicsik - és az általuk használt tárgyak - potenciális vírushordozók lehetnek, következésképp veszélyeztethetik a felnőtteket. Nem véletlen, hogy a megszokottnál nagyobb figyelmet kell fordítanunk játékaik takarítására: a plüssállatokat, műanyag játékokat stb. érdemes akár hetente többször fertőtleníteni, magas hőfokon mosni.
Mit kell tudni a koronavírusról szülőként? A részleteket elolvashatja az nlc.hu cikkében !
Forrás: parents.com