Ezért ragadnak a mamahotelben a fiatalok

Nem csak Magyarországon tolódott ki a családjukkal élő fiatal felnőttek aránya, a gazdasági okok mellett a társadalmi nyomás is visszatartó erő.

"Az Európai Unióban átlagosan 26,3 éves korukban hagyják el a fiatalok a szülői házat. Magyarországon ez 27 éves kor átlagosan" - mondta Erdélyi Dóra, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szenior elemzője az InfoRádióban. A szakértő szerint a gazdasági okok mellett a társadalmi elvárások és a hagyomámyok is magyarázzák a jelenséget.

Az adatok alapján a mamahotel jelensége Dél-Európában a legkedveltebb, ott a legtöbb országban átlagosan 30 éves korukig a fiatalok még együtt élnek a szüleikkel. Horvátországban mérték a legmagasabb értéket, ott 31,8 éves korukig otthon tartózkodnak. Ezzel szemben az északi országokban már 23 éves koruk előtt elköltöznek a fiatalok és önálló életet kezdenek, Finnországban 21 éves, Svédországban 22 éves korukban már külön háztartást vezetnek.

A gazdasági okok mellett a társadalmi elvárások, és a hagyományok is magyarázzák a jelenséget. Fotó: Getty Images
A gazdasági okok mellett a társadalmi elvárások, és a hagyományok is magyarázzák a jelenséget. Fotó: Getty Images

Az egyik főnak oknak a szakértő a gazdasági nehézséeket jelölte meg. A különféle gazdasági válságok jelentősebben érintik a fiatalokat a munkaerőpiacon. Az ő munkanélküliségi rátájuk általánosságban erőteljesebben emelkedik, mint a többi idősebb generációé, illetve lassabban is tér vissza a válságokat megelőző szinthez. Emellett egyre nehezebb megfizethető lakást találni, világszinten emelkedtek a bérleti díjak.

További indok, hogy a mostani 20-as generáció megfontoltabb, alaposabb döntéseket szeret hozni az élet minden területén, akár párválasztás, akár a lakhatás kérdésében, amir halogatáshoz vezethet. Továbbá maximalizmus is jellemzi ezt a korosztályt, és idővel rájönnek a fiatalok, hogy az önállóságuk legtöbb esetben csak az életszínvonal romlásával valósítható meg, amit nem akarnak - összegezte a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +11 °C

Reggel keleten, délig északkeleten is megnövekszik a felhőzet, majd nagyrészt erősen felhős, borult idő várható országszerte kiadós esővel, záporral. Az ország keleti harmadán zivatarok is kialakulhatnak. Délutántól délnyugat felől szűnik a csapadék, és a déli részeken - átmeneti jelleggel - szakadozik a felhőzet is. Az északnyugati szelet a Dunántúlon erős, az Észak-Dunántúlon viharos lökések kísérhetik, míg az ország keleti felén a keleties szél élénkül meg, helyenként erős lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Tiszántúlon 23 és 28, a középső tájakon 16 és 23, míg a Dunántúlon 9 és 15 fok között alakul, a nyugati határ mentén mérhetjük a legalacsonyabb, míg az északkeleti határ mentén a legmagasabb értéket. Késő estére 8 és 18 fok közé hűl le a levegő. Egy ciklon örvénylik felettünk, az előrejelzés szerint napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra