A Sokk a rovar szeptemberben indította el kéthetes akcióját azzal a céllal, hogy felmérjék, hol, mennyi és milyen fajta invazív címeres poloska található az országban - erről korábbi cikkünkben mi is írtunk. Azoknak, akik tapasztalataikkal segíteni szerették volna a térkép elkészülését, egy kérdőívet kellett kitölteniük. A közösség szerdán, egy Facebook-bejegyzésben adott hírt arról, hogy a kérdőívekre adott válaszok - összesen 14 ezer bejelentés érkezett - alapján összeállt az ország első poloskatérképe. A térkép jól mutatja, hogy nincs olyan térsége az országnak, ahol ne jelentek volna meg ezek a rovarok.
A déli megyék a legfertőzöttebbek
Az ország mintegy 3200 települése közül csaknem 1600-ból jelentettek poloskaészlelést a kérdőívet kitöltők - olvasható a posztban. A legtöbb észlelés Budapestről és a legnagyobb városokból érkezett, de a valós elterjedtséget jobban mutatják a lakosságarányos számok. Ezek alapján az országtérképen az látszik, hogy a déli megyékben tapasztalták a legmagasabb mértékben az invazív címeres poloskák jelenlétét: a helyzet Baranyában a legrosszabb, amelyet Tolna és Békés megye követ. Az ezer lakosra vetített invazív poloskaészlelések száma Nógrád, Vas, Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legalacsonyabb.
A települések közül a poloskaészlelések toplistáját Kunfehértó vezeti Harkány és Kiskunhalas előtt. A legkevesebb poloskával Fonyódon, Balatonalmádiban és Lakitelken találkoztak.
Mint azt a bejegyzésben a Sokk a rovar hangsúlyozta, tervben van a poloskafelmérés bizonyos időközönkénti megismétlése, hogy a lakossági megfigyelések alapján információt lehessen kapni ezeknek a rovarfajoknak a további terjedéséről.