Ennyi ételt dobunk a kukába

Bármennyire is szeretjük azt hinni, hogy tudatos fogyasztók vagyunk, ez a kijelentés általánosságban nem igaz - véli Szűcs Róbert Sándor, a Debreceni Egyetem Marketing és Kereskedelem Intézetének főiskolai docense.

Milyen jelekről ismerhető fel a romlott étel? Részletek itt.

A fejlett országokban egyre nagyobb problémát jelent az élelmiszer-pazarlás, amikor egyébként még fogyasztható ételek is a szemétbe kerülnek - mutatott rá a szakember a Debreceni Egyetem honlapjának nyilatkozva. Kifejtette, egy 2018-as nemzetközi kutatás szerint a legtöbbet a britek és a luxemburgiak pazarolnak, akik fejenként évente 137, illetve 133 kilogramm élelmiszert dobnak ki. A magyar fogyasztók ezen a felmérésen jobb eredményt értek el a fejenkénti 39 kilogrammos mennyiséggel, hazai kutatók szerint azonban ez az érték valójában elérheti a 68 kilogrammot is.

ételpazarlás, élelmiszer
Különböző felmérések szerint a magyar emberek is rengeteg ételt dobnak a szemétbe. Fotó: Getty Images

Egy átlagos magyar család a becslések alapján évente körülbelül 50 ezer forint értékű élelmiszert dob ki. Szűcs Róbert Sándor egy több mint 900 fős kérdőíves kutatást végzett a témáról. A megkérdezettek saját bevallásuk szerint leggyakrabban kenyeret tesznek a szemetesbe, amit sorrendben a házi főtt étel, a kifli és zsemle, valamint a felvágottak követnek. Az adatokból az is kiderült, minél magasabb valakinek a jövedelme, annál kevésbé tudatos az élelmiszer-felhasználás terén, egyszersmind annál többet is pazarol.

A pazarlás okaként a legtöbben az alábbi válaszokat fogalmazták meg:

  • pontatlanul tervezzük a fogyasztást
  • törekszünk a biztonságra
  • elcsábulunk az üzletekben
  • kiszerelési egységek túl nagyok
  • az akciós újság hatására vásárolunk
  • keressük a promóciós csomagolást
  • a médiában megjelenő reklámok hatására vásárolunk túlzottan

A válaszokat vizsgálva úgy tűnik, mintha a fogyasztók kissé ártatlanul szemlélnék az élelmiszerek romlását, egyfajta külső szereplőként, amiben nekik alig van szerepük. A felhasználók olvasatában "az rendben van, hogy többet vettem a kelleténél, de az élelmiszer a hibás, mert az gyorsan és váratlanul romlott meg" - olvasható főiskolai docens kutatási eredményeiben. A szakember arra a következtetésre jutott, bármennyire is szeretjük azt gondolni magunkról, hogy tudatos fogyasztók vagyunk, ez a kijelentés általánosságban nem igaz. "Erre kiváló példa, hogy a koronavírus hazai megjelenésekor élelmiszer-felvásárlási láz tört ki. Majd néhány napja bejárták a közösségi médiát azok a fotók, amelyek a túlzott felhalmozás következményeit mutatják be vagyis, hogy néhol bontatlan csomagolásban lévő élelmiszereket dobnak most a kukába. Ilyet egy tudatos felhasználásra törekvő fogyasztó nem tesz" - tette hozzá Szűcs Róbert Sándor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra