A mellékvízmérő, azaz a vízóra nem üzemelhet korlátlan ideig, és komoly költségvonzata lehet, ha elfelejtjük kicserélni. A jogszabályok szerint egy mérő 8 évig használható, és a cserét úgy kell intézni, hogy az ne fusson túl ezen az időintervallumon. A költségeket pedig a tulajdonosnak kell állnia – hívja fel a figyelmet a Portfolio, hozzátéve: a mérést kizárólag hiteles mérőeszközzel lehet végezni.
Amennyiben a vízmérő cseréje és a műszaki átvétel a lejárati év december 31-éig nem történik meg, a mellékszolgáltatási szerződés megszűnik, és csak hosszas utánajárással lehet megoldani a helyzetet. Szerencsére a vízmű is jelzi, ha hamarosan esedékes lenne a csere. A műveletet mi magunk is elvégezhetjük, vagy hívhatunk saját szerelőt, de ebben az esetben a papírmunka is ránk vár, illetve a közös képviselőnkkel is nekünk kell rendezni a kérdést. Ezután pedig az új mérőt a vízművek szakembereinek kell üzembe helyezni.
Egyszerűbb tehát, ha a szolgáltató szerződött partnerei közül választunk szakembert, vagy közvetlenül a szolgáltatónál kérjük a cserét – ebben az esetben ők intéznek mindent. Nem mindegy azonban, hogy az év melyik időszakában kérjük a cserét, sőt, az is befolyásolja a díjat, ha hétköznap, hétvégén, vagy az esti órákban szeretnénk elvégeztetni a műveletet. Az időpontválasztással legyünk nagyon körültekintőek, mert ha valamiért az ügyfél hibájából meghiúsul a mérőcsere, azért is külön fizetni kell.
A villany- és gázórára is figyeljünk
Mindemellett a villany- és gázórák hitelességét is figyelni kell, mert ezekre is hasonló szabályok vonatkoznak, mint a vízórára. Egyébként a villanyóra és a gázóra hitelességi ideje is 10 év. A dolog annyival egyszerűbb ebben az esetben, hogy a gázórák és a villanyórák a közszolgáltatók tulajdonában állnak, így a hitelességi idejük lejáratakor a saját költségükön kötelesek kicserélni azokat. A mérőórák épségéért, állagáért ugyanakkor minden esetben a fogyasztók felelnek, tehát ha bármilyen sérülést, rendellenességet tapasztalunk, azt azonnal jelentsük be a szolgáltatónál.