Jó hír a hazai tejtermékekről

A következő hónapokban tovább mérséklődhet a tej és tejtermékek ára, ami elsősorban a nemzetközi folyamatoknak köszönhető, de elősegíti a kereslet csökkenése, a kötelező akciózás, illetve az árstop várható kivezetése is. Hogy ez meddig tart, illetve mikortól drágul ismét, nem tudni.

Magyarországon a tejtermékek ára januárban tetőzött, egyes termékek 80-100 százalékkal drágultak egyetlen év alatt. Kiemelkedő volt a vaj, a trappista sajt és a másfél százalékos tejek árának emelkedése. Az előrejelzések és a piaci folyamatok egyértelműen azt mutatják, az extrém januári árak belátható időn belül nem térnek vissza. Hosszú távon ugyanakkor nem zárható ki az ágazatban hasonlóan szélsőséges árváltozás, ami a fogyasztókat is érzékenyen érintheti – írja a napi.hu.

tejtermék, tej, vaj, sajt, joghurt, tejföl, kefír, infláció, élelmiszerár
A tejtermékek egyelőre olcsóbbak, ki tudja, meddig. Fotó: Getty Images

A régi árak már nem térnek vissza

Ahhoz, hogy a hazai tejágazat stabilabbá válhasson, és az egyes tejtermékek hazai kiskereskedelmi ára ne a külföldi feldolgozókon múljon, jelentős fejlesztésekre és beruházásokra lenne szükség. A következő időszakban folytatódik a januárban elkezdődött árcsökkenés, ez pedig a tejet és a tejtermékek jelentős részét érintheti. Arra ugyanakkor nem számíthatunk, hogy az orosz-ukrán háború előtt hosszú időn keresztül viszonylag stabil és alacsony árak visszatérjenek.

Érdemi hatást gyakorol a tejek és a tejtermékek árára a kötelező bolti akciózás, amely júniusban indult. Az üzletek egyelőre a kormányrendeletben előírt legalább tíz százalékos árcsökkentésnél nagyobb akciókkal próbálják visszacsábítani a vásárlókat. Az alacsonyabb árakat támogatja a júliustól élesedő állami online árufigyelő rendszer is.

Súlyos probléma, hogy kevés a tejfeldolgozó Magyarországon, a kapacitások nem képesek kielégíteni a hazai igényeket, miközben a sok esetben elavult technológia drága előállítást von maga után, illetve több terméknek a minősége sem megfelelő. A hazai kapacitásokat meghaladó kereslet miatt folyamatos importra szorulunk például sajtból, joghurtból és más feldolgozott termékekből. Mivel a tejtermékek jelentős részét külföldön állítják elő, ezért az árakat is elsősorban a német és a lengyel import ára befolyásolja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Fátyolfelhős, napos időben lesz részünk, majd a déli óráktól nyugat felől vastagszik a felhőzet, este már nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás. Késő délutántól növekszik a csapadék esélye is: gyenge (saras) eső a Dunántúlon helyenként előfordulhat. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte megélénkül, az északnyugati harmadban olykor megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 20 fok körül várható. Fronthatásokra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint, így a frontérzékenyek tünetei enyhülhetnek.