Ez történhet a testünkkel télen

Télen több időt töltünk a négy fal között, hajlamosabbak leszünk arra, hogy különféle vírusokat és fertőzéseket kapjunk el. De a hideg időjárás ezek mellett még számos módon van hatással a testünkre és annak működésére.

A hidegben az ajkaink hamarabb kiszáradnak, és ösztönösen többet nyalogatjuk a szánkat - csakhogy ez csak átmeneti enyhülést ad, és valójában csak még szárazabbak lesznek tőle az ajkak. A nyál gyorsan elpárolog, és sok olyan enzim van benne, amelyek túl durvák az ajak érzékeny bőrének. Akiknek érzékenyek a fogai, azok télen, a nagy hidegben gyakrabban tapasztalhatnak éles, szúró fogfájást. A Brightside cikkében megszólaló szakemberek azt javasolják, hogy ilyenkor tekerjünk sálat az állunk/szánk köré, hogy védjük ezt a területet a hidegtől.

Télen más ápolást igényel a bőrünk? Télen még azok is szembesülhetnek a bőrszárazság okozta viszketéssel és kipirosodással, akik egyébként nem küzdenek ilyen jellegű problémákkal. Ebben az évszakban bőrünk megfelelő ápolása fokozott odafigyelést és egészen másfajta rutint igényel, mint például nyáron

Gyorsabban fogyunk a hidegben, de vigyázzunk a bőrünkre

A hidegben a vércukorszintünk is megemelkedhet, mivel ilyenkor több stresszhormon termelődik. A hidegben sokaknál a vércukoremelkedés hatása úgy is jelentkezik, hogy kevésbé van kedvük kimozdulni, de ennek a késztetésnek jobb, ha nem engedünk, mert testmozgás hatására csökken a vércukorszint . Ha nincs kedvünk kimenni, akkor bent a lakásban, de mindenképp mozogjunk egy keveset.

Télen a bőrünk ápolása is nagyobb odafigyelést igényelhet. Fotó: Getty Images
Télen a bőrünk ápolása is nagyobb odafigyelést igényelhet. Fotó: Getty Images

A fogyókúrázóknak lehet jó hír, hogy a téli kültéri edzések segíthetnek hamarabb elérni a céljukat. A testünk ugyanis hőt termel, hogy alkalmazkodjon a hideghez, amihez extra energiára van szükség. A bőrük feszessége és fiatalsága miatt aggódóknak viszont nem árt tudni, hogy a téli időszakban a bőr sérülékenyebb, érzékenyebb és a ráncosodásra is hajlamosabb. Ennek az az oka, hogy a hidegebb hónapokban csökken a levegő páratartalma, amitől a bőr könnyebben kiszárad, ezért is kell ilyenkor extra figyelmet fordítani a hidratálásra, nemcsak az arcon, hanem az egész testünkön.

Óvjuk meg szemünk fényét is

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szemeinkre is hathat a hideg, mégpedig azért, mert ilyenkor sokkal ritkábban hordunk napszemüveget, pedig az UV-sugárzás ilyenkor sem szűnik meg. Emellett télen a száraz levegő és a szél hatására sokkal könnyebben elpárolog a szemeket védő vékony könnyréteg, ami miatt a szem kiszárad, és sokkal érzékenyebbé válik. A kiszáradás egyébként az egész testet érintheti: télen ritkábban vagyunk szomjasak, és emiatt sokan kevesebb folyadékot visznek be, mint kellene, pedig a szervezet folyadékigénye ilyenkor sem csökken.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.