Ahogy azt mi is megírtuk, egy 2018-as uniós döntés arra kötelezi a tagokat, hogy el kell kezdeni szelektíven gyűjteni a háztartási biohulladékot. A Telex emlékeztet rá, hogy Magyarországon a háztartási hulladék 30 százaléka konyhai eredetű, ami eddig főként a szemétlerakókba (kutatások szerint évente 320 ezer tonna) vagy a csatornarendszerbe (becslések szerint évente 600 ezer tonna) került.
Elsőként még januárban Szolnokon vehették át a lakosok az ötliteres, szag- és kifolyásmentes biokukákat, a társasházak pedig megkapták az új barna kukákat. Itt is fogják először begyűjteni a lakosságtól a biohulladékot, amit szintén februárra terveznek Székesfehérváron és Kaposváron is. Így az erre az évre ígért 460 ezer emberből 60 ezer már megkapta a biokukát a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.-től.
Itt várható legközelebb
A Telex úgy tudja, a közeljövőben Miskolcon és Cegléden indul el a gyűjtés, a fővárosban pedig leghamarabb márciusban. A fővárosban ez 200 ezer embert fog érinteni, első körben a XI. és XXI. kerületek társasházi részein, de év végéig a XX. kerület is bekapcsolódhat.
A MOHU honlapja szerint már Békésben és Békéscsabán, Tatabányán, Gyulán, Kistokajban és Kecskeméten is készülnek a rendszer bevezetésére. 2025-ben pedig főként megyeszékhelyeket és más nagyobb városokat vonnak be a szelektív gyűjtésbe.