Nem ajánlott vízzel leöblíteni a húsféléket sütés vagy főzés előtt – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
Ezt még mindig sokan rosszul csinálják
A csapat a The Mercury News cikkére hivatkozva azt írta, hogy bár sokan biztosan az ellenkezőjére esküsznek, a nyers baromfit vagy más húst azért nem tanácsos megmosni, mert ez a gyakorlat könnyen keresztszennyeződéshez vezethet. A hús leöblítése során ugyanis a szalmonella és egyéb baktériumok – a szétfröcsögő vízzel együtt – átkerülnek a konyhai felületekre, így az ott feldolgozott egyéb élelmiszerek is beszennyeződhetnek.
Mivel a baktériumok nem terjednek a levegőben, csak felületi kontaktus útján, a legokosabb, ha minimálisra csökkentjük a nyers hús érintését, illetve edényekkel vagy munkalapokkal való érintkezését” – idézte a Rizikometer az egyik szakértőt.
De akkor mit tegyünk a mosás helyett?
Sokan esküsznek arra is, hogy a nyers csirke felületén lévő baktériumokat úgy lehet a legjobban elpusztítani, ha a húst ecettel, citromlével vagy sós vízzel leöblítjük. Ennek hatékonyságát azonban szintén megcáfolták már a tudósok.
„A szakemberek szerint a legjobb, ha letöröljük vagy csak beborítjuk papírtörlővel, és hagyjuk, hogy a papír magába szívja a nedvességet. A használt papírtörlőt utána természetesen azonnal dobjuk ki a szemétbe. A legbiztosabb módszer azonban nyilvánvalóan a hőkezelés: 75 Celsius-fokos maghőmérsékletnél a húsban lévő kórokozók biztosan elpusztulnak” – olvasható a bejegyzésben.
A nyers hús lemosása mellett talán a főtt tészta leöblítésével kapcsolatban van még a leghevesebb vita az emberek között. Most akkor szükséges vagy sem? Mutatjuk a szakértők véleményét.