A hidegvizes módszer
Tegyük a fagyott húst egy simítózáras zacskóba, erre pedig vagy folyassunk folyamatosan hideg vizet vagy tegyük hideg vízbe, amit félóránként cserélünk.
Amiért jó: Gyorsabban olvad ki a hús, mint a hűtőben, az alacsony hőfok miatt pedig nem termelődnek rajta kórokozók, ráadásul nem is fog félig megfőni úgy a hús, ahogy a mikróban szokott, ha nem figyelünk oda eléggé. A hús ezzel a módszerrel egy óra alatt kiolvad.
Amiért rossz: sokkal jobban oda kell figyelni erre, mintha mikróznánk vagy a hűtőben olvasztanánk. A hidegvizes módszert használva vagy félóránként le kell cserélni a vizet vagy folyamatosan folyatni kell a a húsra - igaz, ezzel biztosítani tudjuk az állandó hőmérsékletet. Figyelni kell arra is, hogy a zacskó ne eresszen, ennek hatására ugyanis a baktériumok kiszabadulhatnak, mi pedig takaríthatunk.
A mikró
Amiért jó: ez a leggyorsabb módszer, a legkényelmesebb, figyelni sem kell nagyon rá.
Amiért rossz: a mikrózás hatására a hús részben megfőhet, ez önmagában még nem annyira nagy gond. Ez viszont azt is jelenti, hogy a húst olvasztás után azonnal meg kell főznünk, hogy a baktériumok ne szaporodhassanak el a hús melegebb részein. Figyelnünk kell a csomagolásra is, ugyanis van olyan anyag, ami ráolvadhat a húsra, vagy megolvaszthatja a mikrózás során termelődő gőz. Ráadásul azt a habtálcát sem szabad mikróznunk, amelyre a húst csomagolták, ugyanis ezen folyamat során mérgező sztirének szabadulnak fel.
Mit tegyünk tehát?
Válasszuk a mikrót. Gyors, biztonságos, nem fogunk elfeledkezni a félig kiolvadt húsról sem. A hamburgereknél elég a kiolvasztás, ott még előolvasztani sem kell, csak az a lényeg, hogy a hamburgerhús belül is elérje a megfelelő hőmérsékletet, ne csak kívül. Viszont a mikrózás sem a legbiztosabb megoldás, úgyhogy van pár dolog, amire figyelnünk kell. Vegyük le a húst a habtálcáról, ha mikrózzuk és tegyük egy tányérra. Azonnal főzzük meg a húst, miután kiolvasztottuk.
A legbiztonságosabb módszer a hűtőben való kiolvasztás, úgyhogy tervezzük a főzést előre, ha ez megoldható. Az olvasztáshoz alacsonyabb, a főzéshez magasabb hőfokot válasszunk és használjuk egy hőmérőt a húshoz, hogy meglássuk, mikor érte el a kellő hőfokot.
Forrás: prevention.com