Honnan tudhatjuk, hogy jó minőségű-e a méz?

A hidegebb, megfázós hónapokban jellemzően több mézet fogyasztunk, magában vagy akár teába keverve. Mivel manapság a méz ára is igencsak felment, joggal merülhet fel a kérdés, vajon honnan tudhatjuk, hogy jó minőségű-e a méz, amit megveszünk. Mutatjuk, mire kell figyelni.

Milyen a jó méz, illetve vásárlóként mire érdemes igazán figyelni? A választ a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) közösségi oldalán osztották meg, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

méz, mézes kenyér, mézfogyasztás, méz minősége
Az őszi-téli megfázós időszakban jellemzően több mézet fogyasztunk. Fotó: Getty Images

Kell-e tartani a kikristályosodott méztől?

„A lezárt üvegben lévő termék ízét, illatát sajnos nem tudjuk megállapítani, de a színe és az állaga önmagában is árulkodó lehet” – írta a Nébih. A jó minőségű méztől elvárjuk, hogy sűrűn folyós legyen, ezért talán fenntartásokkal kezeljük – vagy akár azonnal ki is dobjuk – a kikristályosodott mézet. A méz kristályosodása azonban egy teljesen természetes folyamat, amelynek mértéke – akárcsak a méz színárnyalata, az íze és illata – a nektárt adó növény típusától függ.

Magyarországon az akácméz számít legismertebb és legkeresettebb mézfajtának. Ez a típus általában világossárgás színű, kissé hígabb, kristályosodásra kevésbé hajlamos. „Azonban, ha erősen kikristályosodott »akácméz« feliratú termékkel találkozunk, vásárlóként okkal gyanakodhatunk arra, hogy valószínűleg repcemézzel kevert vagy keveredett akácméz lehet” – figyelmeztettek a szakemberek. A sötétebb sárga színű hársméz kifejezetten hajlamos a kristályosodásra, ahogy a sötétsárga napraforgóméz is. Ez utóbbi olykor akár 100 százalékban is kikristályosodik, télire egy tömbbe állhat össze.

Figyelem! Súlyos mérgezést okozhat ez a méz.

Mit tehetünk?

A kikristályosodott mézet a Nébih szerint ismét folyós állagúvá varázsolhatjuk, ha lassan és kíméletesen felmelegítjük. Legyünk azonban óvatosak, és maximum 40 Celsius-fokig melegítsük a mézet. Túl gyors és magas hőfokú felmelegítés hatására ugyanis kedvezőtlen irányba változhatnak a méz jellemzői, például az íze, a színe, de még a tápanyagtartalma is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra