„Fogadjunk, hogy veled is előfordult már, hogy a karácsonykor megmaradt mákot húsvétkor vetted elő legközelebb, amikor már megjelent az enyhén avas íz” – írja a Facebookon a Maradék nélkül, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer-pazarlás ellen küzdő programja. A bejegyzés szerint a mák hamar megavasodik, van azonban megoldás arra, hogy biztonságban tudhassuk a későbbi felhasználásig.
Mint az a posztban olvasható, a magvak nagy olaj-, pontosabban telítetlenzsírsav-tartalmuk miatt avasodnak meg könnyen, ami persze kellemetlen ízváltozást von maga után. Az oxidációs folyamatot viszont lelassíthatjuk azáltal, ha a mákot légmentesen zárható tárolóba tesszük, például befőttesüvegbe, csatosüvegbe, majd hűtőszekrénybe tesszük. Mi több, ha biztosan nem használnánk fel egyhamar, akár a fagyasztóban is tárolhatjuk felcímkézve.
Persze ez a tipp nemcsak a mák, hanem más olajos magvak esetében is éppúgy beválik, legyen szó akár dióról, manduláról, lenmagról, szezámmagról. A lényeg, hogy ha bármelyikből is nagyobb mennyiséget vásároltunk, mint amennyit egyszerre el tudunk fogyasztani, akkor törekedjünk megmenteni, elkerülve a szükségtelen élelmiszer-pazarlást.
Mint azt a Nébih korábban felmérései alapján közzétette, a magyar háztartásokban egy év alatt fejenként 59,9 kilogramm élelmiszert dobunk a szemétbe. Ennek közel fele, 24 kilogramm elkerülhető lenne némi tudatossággal és odafigyeléssel. A pazarlás oka ‒ a felmérés alapján ‒ legtöbbször a figyelmetlenségre, a nem megfelelő tervezésre vezethető vissza. Évente így mintegy 40 ezer forint értékű ételt dobunk ki fejenként.
Borítókép: Getty Images