Bár az otthonunkban általában a konyha a baktériumokkal legfertőzöttebb terület, a fürdőszobában is rengeteg kórokozó lehet, melyek akár súlyos betegséget is okozhatnak.
Tartsuk rendben a törülközőket!
A törülközők nagyszerű táptalajt jelenthetnek a kórokozóknak, melyek a nyirkos és meleg helyeken tenyésznek a legjobban. Ha nem cseréljük és mossuk ki rendszeresen (ideális esetben hetente) a törülközőket, minden esetben, amikor megtöröljük a kezünket, „visszakenjük” saját magunkra a baktériumokat. Minden családtagnak legyen külön törülközője, így ha egyikünk beteg, kisebb az esélye annak, hogy másnak is átadjuk a fertőzést.
Óvatosan a fogkefékkel!
Azt nem kell külön mondani, hogy minden családtagnak legyen külön fogkeféje , de az is fontos lehet, hogy fogkefék feje ne érjen egymáshoz. Így ugyanis könnyen átkerülhetnek a baktériumok egyik fogkeféről a másikra. Legalább 10-15 cm távolságra legyenek egymástól – a legjobb, ha teljesen külön pohárban tartjuk ezeket. Háromhavonta cseréljük le a fogkeféket, de akkor is vegyünk újat, ha betegek voltunk. A fogkefe szálai között ugyanis megtelepedhetnek a kórokozók (a fogakról származó nyállal, sejt- és ételmaradványokkal együtt), így minden alkalommal, amikor fogat mosunk, újra és újra visszafertőzhetjük saját magunkat. Azt a poharat pedig, melyben a fogkeféket tartjuk, rendszeresen mosogassuk el!
Zárt fedél mellett húzzuk le a vécét!
A legtöbb ember feleslegesen tart a vécéülőkéktől, ezt a felületet ugyanis meglehetősen sokszor tisztítjuk le, és ahogy ráülünk, a kórokozók nem tudnak hol „megtámadni” minket. Sokkal több bajt okozhat a vécécsészéből kikerülő vízpára, különösen akkor, ha a vécé és a fürdőszoba egy helyiség. Az öblítés során ugyanis a vízpára a levegőbe kerül, és órákig ott is maradhat, majd leülepedhet, például a fogkefénken. Ezért mindig úgy húzzuk le a vécét, hogy a fedelet lehajtjuk előtte!
Naponta fertőtlenítsük a felületeket!
Naponta töröljünk át fertőtlenítő kendővel vagy fertőtlenítő hatású tisztítószerrel azokat a felületeket, melyeket gyakran megérintünk a fürdőszobában. A legtöbb háziasszony gyakran csak arra koncentrál, hogy a mosdókagyló vagy a tükör csillogjon, pedig az egészségünk szempontjából fontosabb, hogy a csaptelepek, szekrényfogantyúk, villanykapcsolók és kilincsek tiszták és kórokozómentesek legyenek.
Tartsuk tisztán a zuhanyrózsát, csaptelepet!
A zuhanyrózsában, csaptelepben nemcsak a vízkő telepedhet meg, hanem a kórokozók is – különösen akkor, ha egy ideig nem használtuk ezeket. Mielőtt kezet mosunk vagy lezuhanyozunk, rövid ideig folyassuk a forró vizet, hogy a baktériumokat „kiöblítsük”. A zuhanyrózsát és a csaptelepeket rendszeresen tisztítsuk meg: az ecet nagyon hatékony lehet a vízkő eltávolításában!
Súroljuk ki a mosdót, kádat!
Ezt hetente egy-két alkalommal tegyük meg fertőtlenítő hatású súrolószerrel, a mosdókagyló és a kád oldalán ugyanis nemcsak a szappanmaradványok és a vízkő maradhat meg, de az elhalt hámsejtek és a kórokozók is. Ezeket pedig könnyen „visszautaztathatjuk” a szervezetünkbe a kezünkkel.