Az írás, mint sok más esetben, ilyenkor is segítséget nyújthat. Ahelyett, hogy magunkban fortyognánk, egyszerűen vessük papírra az érzéseinket, hogy miért vagyunk dühösek, annyira részletesen, amennyire csak tudjuk. Ezután a papírt, amelyre írtunk, tépjük szét és dobjuk a szemétbe. A rituáléval az elménket is megtisztíthatjuk a negatív gondolatoktól - ez a pszichológiai trükk tényleg beválik!
Néha már egy kedves hang, pár jó szó is rengeteget segíthet a dühkezelésben. Beszéljünk egy baráttal, családtaggal, akiről tudjuk, hogy megért minket. A fizikai kontaktus, egy szimpla ölelés is rengeteget számít ilyenkor, mivel beindítja az oxitocin termelődését, ez a neurotranszmitter pedig segít a stressz kezelésében és lecsillapítja az indulatainkat.
Elsőre furán hangzik, de ha dühbe gurulunk, az is jó ötlet, ha bekapunk egy rágógumit. Egy kutatás szerint a folyamatos rágás segít úrrá lenni az érzelmeinken. Ennek oka, hogy az állkapocs mozgatásával enyhül az arc izmaiban beálló feszültség, ami aztán a testünkre is átterjed. Próbáljuk ki ezt a praktikát, valóban hatásos, ráadásul nagyon egyszerű és mindenki számára könnyen elérhető.
A stresszoldásra az egyik legrégibb és leginkább beváló módszer a mozgás . Ha dühösek vagyunk, ahelyett, hogy kiabálni, csapkodni kezdenénk, menjünk el sétálni, vagy ami még jobb - ha tehetjük -, kocogjunk, fussunk, súlyzózzunk. A lényeg, hogy végezzünk valami fizikálisan legalább közepesen megerőltető tevékenységet. Ez amellett, hogy lefáraszt és eltereli a gondolatainkat, beindítja az agyban az endorfin termelődését, ami közismerten stresszcsökkentő hatású. Nem kell órákig hajtanunk magunkat, már tíz perc lendületesebb mozgás is elég, hogy kiváltsa ezt a hatást.
Kutatások igazolják, hogy az éneklés is segít. Ha egyedül vagyunk, tegyük be valamelyik kedvenc dalunkat, és énekeljünk, dúdoljunk a zenével együtt. Ez szintén segít enyhíteni mind az izmok, mind az idegek feszültségét és hamarabb lecsendesíteni a kirobbanni készülő indulatokat. Hasonló hatással van a szervezetre az is, ha eszünk egy kevés olyan ételt, amely kifejezetten ropogós. Tanulmányok szerint a ropogtatás hangja, illetve érzése megnyugtató hatással van az emberekre, és az arc izmainak feszültségét is enyhíthetjük közben. Kapjuk elő a mogyorót, a sajtos tallért, vagy bármi ropogósat, amit szeretünk!
A különböző repetitív tevékenységek is sokaknak segítséget nyújtanak a dühmenedzsmentben. Ez bármi lehet, például a ruhák rendszerezése, az íróasztalunk rendbetétele, a virágok megöntözése - valami egyszerű, ismétlődő és nem túl komoly szellemi energiát felemésztő cselekvés több kutatás szerint is viszonylag gyorsan segít lecsillapítani az indulatokat.
Forrás: brightside.me