Az első nagyon fontos kérdés, hogy milyen vizet használunk. A kávé savas ital, de erre a tulajdonságára az is jelentős hatást gyakorol, hogy milyen a főzéséhez felhasznált víz kémhatása. A hidrogén-karbonátban, más néven bikarbonátban gazdagabb, keményebb víztől kevésbé lesz keserű a kávé, mert ez az alkotóelem semlegesíti a kávé savanyúbb ízéért felelős savakat. Persze, sokan nem tudják, milyen minőségű a csapvizük. Éppen ezért a szakértő azt javasolja, hogy válasszunk inkább palackozott vizet a célra, abból is azt, amelynek a legmagasabb a HCO
3-tartalma. Nem olcsó, viszont ezzel főzhetjük otthon a legfinomabb kávét.
A második tényező a kávédaráló, illetve hogy milyen apróra őröljük a kávészemeket. Ebben nincs teljes egyetértés a szakértők között. Egyesek azt javasolják, hogy daráljuk minél kisebbre a szemes kávét, mert így oldódhatnak ki belőle a legfinomabb ízek a legmagasabb koncentrációban. Az ellentábor viszont azt állítja, jobb, ha nagyobb darabokat kapunk az őrlési folyamat végtermékeként, mert így minimalizáljuk a kellemetlenebb ízekért felelős apró vegyületeket. Az arany középutat előnyben részesítők szerint pedig legegyszerűbb, ha kikísérletezzük otthon, hogy saját ízlésünknek melyik őrlés felel meg a leginkább.
A harmadik faktor a kávé frissessége. A legtöbb kávézóban nem szolgálnak fel négy hétnél régebben őrölt kávéból készült italt. A kávézás élvezetének maximalizálása érdekében tehát ajánlott frissen darált kávéval dolgozni. Hasznos tipp lehet, hogy amennyiben nem tudunk mindig frissen annyit darálni, amennyit éppen megiszunk, a felesleget tegyük egy légmentesen lezárható dobozba, majd fagyasszuk le, így ugyanis megőrizhető a frissessége.
Forrás: iflscience.com