Hatalmas segítséget kaptak az önkéntes mentőszervezetek

Többek között tábori ágyakat, bevetési védőruhákat, terepjárókat, sátrakat adott a katasztrófavédelem az önkénteseknek.

Másfél milliárd forint értékben látta el profi felszerelésekkel az önkéntes mentőszervezeteket a katasztrófavédelem. Az európai uniós projekt részeként beszerzett eszközöket, járműveket egy árvízvédelmi gyakorlathoz kapcsolódva mutatták be pénteken Budapesten.    

Tóth Ferenc országos polgári védelmi főfelügyelő a sajtótájékoztatóján elmondta: az önkéntes szervezetek 45 terepjárót, 45 utánfutós quadot, 120 utánfutót, 20 felfújható, fűthető-hűthető sátrat, 240 tábori ágyat, kárhelymegvilágító berendezéseket, 260 áramfejlesztőt, 260 zagyszivattyút, valamint 320 garnitúra tűzoltóbevetési és 640 garnitúra általános bevetési védőruhát kaptak.    

A tűzoltó dandártábornok beszélt arról is, hogy az önkéntes mentőszervezetek együttműködési megállapodást kötnek a hivatásos katasztrófavédelemmel, amely rendszeresen, maximum ötévenként vizsgáztatja őket. A sikeres minősítő vizsgák után az önkéntesek a hivatásosokkal együtt "oda mehetnek befelé, ahonnan az átlagember jön kifelé" - fogalmazott Tóth Ferenc. 

önkéntes mentőszervezet tűzoltóság árvízvédelem
Az új eszközöket többek között viharkárok elhárításában tudják bevetni. Fotó: Getty Images.

Palotai Zsolt Gábor tűzoltó ezredes, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese felidézte, hogy a legutóbb 2013-ban volt szükség a fővárosban komoly árvízi védekezésre, akkor 5500 hivatásos állományú katasztrófavédelmi szakember, rendőr, honvéd vett részt a védekezésben, és 3700 önkéntes. Az akkori tapasztalatok alapján szervezték a mostani gyakorlatot.    

Az a céljuk, hogy legyenek olyan regisztrált önkéntesek, akik nem feltétlenül tagjai önkéntes mentőszervezetnek, de adott esetben felkészítetten tudnak részt venni az árvízi védekezésben, "ne akkor találkozzanak először az eszközökkel, feladatokkal".    

Chlumetzky Krisztina, a Budapest Önkéntes Mentőszervezet ügyvivője arról beszélt, hogy az új eszközök nagy segítséget jelentenek a leggyakoribb káreseményeknél, így a viharkárok elhárításában is. Szervezetük speciális mentési tevékenységnél, árvízvédelemben, keresőkutyás tevékenységnél, városi kutatás-mentésben is tudják támogatni a katasztrófavédelem munkáját.    

A projektzáró eseményen ötszáz önkéntes, illetve közösségi szolgálatot teljesítő diák kapott árvízvédelmi ismereteket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +25 °C
Minimum: +14 °C

Délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és egyre több helyen - nagyobb számban a Dunántúl keleti felében, illetve a Duna-Tisza közén - számíthatunk záporra, zivatarra. A zivatarok rendszerbe szerveződhetnek, az egymást követő cellákból pedig lokálisan jelentősebb mennyiség is hullhat. A déli, délkeleti szél napközben sokfelé élénk, több helyen erős lesz, zivatarok környezetében átmenetileg viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 24 és 30 fok között várható, de a délnyugati tájakon pár fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. A Földközi-tenger térségéből érkező léghullámok miatt változékonyabbra fordul az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra