Mik azok a kis számok a műanyagtermékek alján?

Mindenki találkozott már velük, de ha hiányzik a megoldókulcs, a műanyagtermékek számkódjai nem sokat mondanak. Pedig fontos szerepük van az újrahasznosításban, és tájékoztatják a fogyasztót is, hogy miféle anyaggal került kapcsolatba. Felfedjük a titkot.

Manapság már számtalan műanyagot használunk, e sokféleség pedig annak az eredménye, hogy az igen különböző tulajdonságú plasztikok más-más célra alkalmazhatóak. Van, amelyik hőre keményedik, a másik lágyul, az egyik ellenáll a savaknak is, a másik pedig igen gyorsan lebomlik a természetben. Van, amelyik szilárdabb az acélnál, és van, amelyik szó szerint pehelykönnyű. A hétköznapokban azonban általában a műanyagok korlátozott körével találkozunk, és hogy ezeket könnyebb legyen azonosítani, kódokkal látják el őket.

RIC-kód
RIC-kód a műanyageszközön. Mindenről megtudhatjuk, hogy milyen műanyagból készült.

Ezek az úgynevezett RIC-kódok (Resin Identification Code - RIC) az egyes anyagok azonosítására szolgálnak, és segítenek abban, hogy az újrahasznosítás során szétválogathatóak legyenek. Ezért a műanyagtermékek aljára három nyílból álló, háromszög alakú kis jelet nyomnak, amely körbefogja a kódszámot. Gyakran az anyag nevének rövidítését is a kód mellé nyomják. A kis azonosító emblémák 1-től 7-ig vannak számozva, jelentésüket pedig az alábbiakban fedjük fel.

1. PET, azaz polietilén-tereftalát

Gyakran találkozhatunk vele üdítőitalos vagy ásványvizes palackok képében, de ilyen műanyagot használnak az étolajok, a mogyorókrémek, sőt a borok és sok egyéb élelmiszer kiszerelésénél is.

2. HDP, azaz nagy sűrűségű polietilén

Háztartási vegyszerek, mosószerek és tej tárolására szokás használni a háztartási termékek piacán.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

3. V vagy PVC, azaz polivinil-klorid

Az egyik legrégebben kifejlesztett és legsokoldalúbb műanyag. Például a gyorséttermi tányérok és étkészletek is ebből készülnek.

4. LDPE, azaz kis sűrűségű polietilén

Ez a zsugorfóliák és többnyire a bolti zacskók alapanyaga.

Több kutatás is igazolta már, hogy a műanyag csomagolások és tárolóedények egy részéből veszélyes anyagok szivároghatnak át a benne lévő élelmiszerbe. Magyar tudósok is vizsgálják ennek hatásait. Részletek!

5. PP, azaz polipropilén

A szívószálakat , illetve a kefires, joghurtos, tejfölös és hasonló poharakat, kelyheket is ebből állítják elő.

6. PS, azaz polisztirol

Ebből készült golyócskákkal vagy "nudlikkal" töltik ki a törékeny holmik csomagolásakor a dobozok belsejét. De a hőtartó poharakat vagy a hőszigetelő paneleket is ebből gyártják.

7. Egyéb

Ez a szám többnyire azt jelenti, hogy többféle műanyag keverékével van dolgunk. A felhasználási igények miatt változatosak az anyagok is, hiszen a ruhaiparban használatos műszálak , az edények tapadásmentes felülete, az elektromos szigetelés, a villamos szerelvények, az elektromos eszközök alkatrészei, a laminált parketta vagy bútorlap felülete, az adathordozók, a szemüveglencsék, a gépkocsik alkatrészei stb. ebbe a kategóriába sorolt anyagokból készülnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.