Mi fán terem?
Természetesen nem a mi éghajlatunkon gyakori diófa terméséről van szó. A mosódió is fán terem, de ez a fa a szappanfélék családjába tartozó Sapindus Mukorossi vagy a Sapindus Trifoliatus a trópusi-szubtrópusi területeken, főleg Indonéziában és Dél-Indiában őshonos. Az extremitások fája: akár 18 méteresre is megnőhet, 9 év alatt fejlődik ki, utána viszont mintegy 90 évig termeli a termését, amit mi mosódiónak hívunk. Az termés "aratása" szeptembertől februárig tart, ezután a héját napon szárítják ki, majd becsomagolják, hogy a világ minden tájára eljuthasson. A mosódió előállításához nem használnak vegyszereket, egyedül szállítása jelent környezeti terhelést, későbbi használata során viszont behozza ezt a hátrányt.
Hogy működik?
A termés héja felületaktív szaponinokat tartalmaz, melyek úgy hatnak, mint a szappan, azaz micellák formájában eltávolítják és oldják a zsíros szennyeződéseket. Ez az anyag magas, 14%-os koncentrációban van jelen a mosódió héjában, de sokkal kíméletesebb, mint a hagyományos mosószerek: nem roncsolja az anyag szerkezetét és megóvja a színeket is. Ráadásul környezetbarát , hiszen a szaponinok a környezetben teljesen elbomlanak, azaz ha mosódiót használunk mosáshoz, nem terheljük meg az élővizeket vegyszerekkel. Az elhasznált héjat - ha nem használtunk semmi mást, csak mosódiót - pedig komposztálhatjuk vagy simán dobjuk a szemetesbe, le fog bomlani. Fehér ruhákhoz érdemes fehérítő sót adni, mert a termés önmagában nem fehérít.
Ki használja?
Bárki használhatja, de nagyon hasznos ez a kis dió azoknak is, akik kisbabájukra vagy egy nagyon érzékeny bőrű, bőrkímélő hatás csak akkor érvényesül, ha nem használunk mellé hagyományos bolti öblítőt vagy csak olyat, amit kifejezetten érzékeny bőrre fejlesztettek ki.
Alkalmazása
A bioboltokban vagy drogériákban vásárolt mosódiókhoz az esetek többségében adnak kis vászonzacskót: ebbe kell a víz keménységétől, a ruha mennyiségétől és a mosás hőfokától függően belerakni a megfelelő számú mosódióhéjat. Részletesebb mosási információkat mindig találunk mellékelve a csomagoláson. Mivel egy adag mosódiót alacsony hőfokon többször is felhasználhatunk, hiszen akkor kevesebb szaponin oldódott ki belőle, viszonylag gazdaságos mosási alternatíva: csak le kell osztani az árát a mosások számával. A mosódió persze nem csodaszer, minden folttal nem tud megbirkózni, de akik használják, úgy vélik, csupán azokkal nem, amelyekkel a hagyományos mosószerek sem szoktak. Járjunk utána magunk az igazságnak!