Mutatjuk, mit csinálj a használt olajjal

Az élelmiszer-hulladékok nagy részét még lehet hasznosítani, például akkor, ha komposztálod azokat. A használt étolajnál ez a megoldás nem jöhet szóba – ez viszont még nem jelenti azt, hogy más módon ne lehetne felhasználni.

Nem minden élelmiszerhulladék komposztálható, más módon azonban még talán felhasználható. Ilyen például a sütés után visszamaradt étolaj is. Nagyon sokat tehetsz a környezetért, ha ezt nem a kukába dobod vagy a lefolyóba öntöd, hanem inkább segítesz abban, hogy a kidobásra ítélt olajból hasznos anyagok keletkezzenek – hangsúlyozták az élelmiszer-pazarlás ellen küzdő Maradék nélkül program közelmúltbeli Facebook-posztjában.

használt étolajat töltenek egy palackba
Gyűjtsd össze te is a használt étolajat, és add le a kijelölt gyűjtőponton! Fotó: Getty Images

Ezt ne tedd!

Ha egyszer már használtad az olajat, jobb megválni tőle, hiszen a többszöri felhasználás veszélyeztetheti az egészségedet. Azonban nem mindegy, hogyan szabadulsz meg ettől a feleslegessé vált folyadéktól. Az alábbiakat például semmiképpen se tedd.

  • Ne öntsd a lefolyóba vagy a vécébe! 1 csepp olaj képes beszennyezni akár ezer liternyi élővizet is.
  • Ne öntsd a talajra! Az olaj megakadályozza a talaj légzését, valamint azt, hogy a víz bejusson a mélyebb rétegekbe.
  • Ne dobd a kukába! Kommunális hulladékként az olaj nehezen lebomló anyagnak számít.

Így adj új életet a használt olajnak

A használt sütőolaj – a megfelelő előkészítés után – alkalmas arra, hogy biodízel készüljön belőle. A „bio-” előtag ebben az esetben arra utal, hogy ez egy olyan üzemanyag, amely mezőgazdasági termékek felhasználásával készül. „A biodízel mellett bioetanolt is gyártanak az élelmiszer-hulladékokból” – olvasható a Maradék nélkül projekt összefoglalójában.

Ha neked is fontos környezetünk védelme, illetve szeretnél hozzájárulni ahhoz, hogy az otthonodban keletkezett élelmiszer-hulladékból hasznos anyagok készüljenek, gyűjtsd össze te is a használt étolajat, és add le a kijelölt gyűjtőponton! A hozzád legközelebbi leadóhelyet ezzel a keresővel találhatod meg.

Tudtad, hogy rákot okozhat, ha használt olajban sütsz?

Mire figyelj?

Ha szeretnéd jól csinálni, az alábbiakra figyelj oda a használt olaj összegyűjtésénél.

  • Mielőtt a gyűjtőedénybe öntenéd a sütésből visszamaradt olajat, várd meg, amíg teljesen kihűl!
  • Csak szennyeződéstől mentes olajat adj le! Ennek érdekében érdemes egy szűrőn keresztül töltened az olajat a gyűjtőedénybe.
  • A használt olajat érdemes az előző olajos flakonban vagy egy PET-palackban gyűjteni – vagy bármi olyan edényben, amelyet nem sajnálsz. Az olajjal együtt leadott tárolót ugyanis nem feltétlenül kapod vissza a gyűjtőpontokon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Négyszer is megjárta az El Caminót a nyolcvankét éves Sebestyén György

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +31 °C
Minimum: +17 °C

Sok napsütés várható a gomoly- és fátyolfelhők mellett. A Dunántúlon több gomoly képződik, ott helyenként össze is állhat a felhőzet, és egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk, késő este a Nyugat-Dunántúlon már erősen felhős vagy borult lesz az ég. A déli, délkeleti szél megélénkül, az Észak-Dunántúlon és a középső tájakon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 34 fok között alakul. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra