„Az aszalványmoly egy apró, de annál bosszantóbb repülő rovar, amely elsősorban a száraz élelmiszerek tárolására szolgáló konyhaszekrényben, spájzban jelenik meg. Ezek a kis lények nem jelentenek közvetlen veszélyt az emberi egészségre, ugyanakkor a betárolt élelmiszereink beszennyezésével a háztartásunk élelmiszerpazarlása jelentősen megnőhet” – olvasható a maradeknelkul.hu cikkében.
Mint írták, a kifejlett élelmiszermoly nagyjából 8-10 milliméteres nagyságú, vöröses-barnás színű, szürke csíkkal tarkított szárnyú, repülő rovar. A legnagyobb probléma velük, hogy nőstény egyedül naponta akár több mint 100, szabad szemmel gyakorlatilag láthatatlan petét is képes rakni. Nagyjából 4-5 nap elteltével a petékből mintegy 2 centis, sárgás hernyók kelnek ki, amelyek azonnal lakmározni kezdenek az élelmiszerkészletünkből. A legtöbbször egyébként mi magunk visszük haza a boltból az észrevehetetlen petékkel már telerakott élelmiszereket, de akár a nyitott ablakon is berepülhet egy-egy nőstény egyed.
Így tudjuk kiirtani az élelmiszermolyt
„Készüljünk fel arra, hogy ezt a csatát nehéz lesz megnyerni, és sok áldozatot szed” – emelték ki a szakértők, hozzátéve, hogy a siker kulcsa az alaposság. Elsőként érdemes mielőbb elkapni a már kifejlett, repkedő egyedeket, utána pedig kutassuk fel az összes fertőzött területet. Az összes szárazárut alaposan át kell nézni, mert gyakorlatilag bárhol – még akár az instant kávéban és a teafilterek között is – megbújhatnak a lárvák. Az egyértelműen fertőzött élelmiszereket azonnal dobjuk ki, még a bontatlanokat is.
A fertőzött területet hígítatlan ecettel kell áttörölni, ez elpusztítja a lárvákat. Ha minden szemmel látható problémás élelmiszer kikerült, a felületek tiszták, érdemes az egész helyiséget kiporszívózni, ügyelni a sarkokra, apró zugokra. Fontos: a szennyezett élelmiszer azonnal kerüljön ki a lakásból, valamint a porszívó zsákját is ki kell cserélni. Jobb, ha ezek minél távolabb kerülnek az otthonunktól” – tanácsolták.
Így előzheted meg a visszatérésüket
- Takaríts rendszeresen és alaposan!
- Rendszeresen nézd át a kamra tartalmát!
- Szellőztess gyakran!
- Az éppen megvásárolt szárazárut érdemes lefagyasztani 7-10 napra, mielőtt a végleges helyére tennéd, ezzel elpusztíthatod a petéket.
- Az élelmiszereket jól zárható üvegben tárold! Ezzel megakadályozhatod, hogy a moly bejusson, valamint azt is, hogy az esetlegesen kikelő lárvák kirágják magukat onnan.
- Használj feromonos csapdákat!