Például bevezetnék az örökbefogadói díjat, valamint az anyasági támogatáshoz hasonló lehetőséget biztosítana az örökbefogadó szülők számára a magasabb életkorú gyermekek örökbefogadása esetén - írja a Napi.hu. Ugyan a részletek még nem ismertek, de a tervek szerint már novemberben szavazhatnak róla a képviselők.
Az összeg megegyezne a csecsemőgondozási díjjal
A lap idézi a Magyar Nemzetet tavaly áprilisi írását arról, hogy a jelenleg hatályos szabályozásnál hatékonyabban ösztönözheti a gyermekek örökbefogadását a kormány: az örökbefogadási díj feltétele lenne, hogy az örökbefogadó a gyermek nevelésbe vételének napját megelőző két éven belül rendelkezzen 365 napon át tartó biztosítással. Az örökbefogadói díj a neveléstől számított 168. napig - vagyis közel fél évig - járhatna, összege megegyezne a csecsemőgondozási díjjal. Csakhogy ez nemcsak újszülött baba esetén járna, hanem a gyermek életkorától függetlenül, közvetlenül az örökbefogadás után.
Stagnál az örökbe fogadható gyermekek száma
Magyarországon évente átlag 2000 gyermeket tartanak nyilván örökbe fogadhatóként, és ez a szám 2005 és 2011 között szinte egyáltalán nem változott. Ennek oka, hogy körülbelül ugyanannyian kerülnek be a rendszerbe, mint ahány gyermeket magukhoz vesznek. Az örökbe fogadható gyermekek között igen magas a 10 évnél idősebbek és a fogyatékkal élők aránya.
Növekedett az örökbefogadásra alkalmas személyek száma is
Az elmúlt négy évben jelentősen emelkedett az örökbefogadásra alkalmasnak nyilvánított személyek száma is: 2017 végén már 2700-an rendelkeztek alkalmassági határozattal, ami csaknem másfélszerese a négy évvel korábbinak. Tavaly a legtöbb gyermeket a fővárosban adták örökbe, majd Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megye következett.