Amikor tavasszal nekiállunk nagytakarítani, általában azokra a helyekre koncentrálunk, amik egy "normál" takarítás alatt kimaradnak. Érdemes ugyanakkor azokat a pontokat is célba venni, amelyeket különösen kedvelnek a baktériumok, a gombák és a penész.
"Vannak a nyilvánvaló helyek, mint például a vécé, a mosdó, a kilincsek, valamint egyéb, sokszor megfogott felületet. De ezen kívül számos olyan része van a lakásnak, ami elkerülheti a figyelmet" - magyarázta Dr. Rachel Noble, az Észak-karolinai Egyetem Környezettudományi és Mérnöki Tanszékének professzora a VeryWellHealth.comnak.
A két legproblémásabb helyiség a konyha és a fürdőszoba, mondta Dr. Neha Vyas háziorvos a portálnak. A konyhában az emberek gyakran a szalmonella vagy E. coli baktériumokkal való érintkezéstől betegszenek meg, míg a fürdőszobában a meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) és a streptococcus fertőzéseket okozó baktériumok a gyakori bűnösök, mondta Vyas. Ezek érintkezés révén terjedhetnek, és egyes baktériumok hetekig-hónapokig képesek túlélni a háztartási felületeken. A penészgombák is nedves helyeken fordulnak elő, amelyek szintén súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak: az Aspergillosis például a tüdőnek árthat, és allergiás reakciót is kiválthat.
Ezek a legpiszkosabb helyek az otthonodban
Az alábbi helyek felett hajlamosak vagyunk elsiklani, pedig érdemes alaposan kitakarítani őket:
- A tűzhely feletti felület: A víz forralása vagy az ételek párolása miatt a nedvesség összegyűlhet a tűzhely felette lévő felület(ek)en. Ez táptalaja lehet a penészgombáknak, amelyek allergiát vagy asztmás rohamot válthatnak ki, és más egészségügyi problémákhoz is vezethetnek.
- A hűtőszekrény víz- és jégadagolója: A nedvesség gyakran itt is összegyűlik, ami csábító környezetet teremt a penész számára.
- Szemetesek a konyhában és a fürdőszobában: A háztartási szemetesek sok baktériumnak vannak kitéve, és mindegyiket alaposan meg kell tisztítani kívül-belül.
- Bármilyen szövet a nappaliban: Ezek a felületek idővel összegyűjthetik a baktériumokat, különösen, ha a kinti cipőt bent is viseljük.
- A hűtőszekrény belseje: A hűtőszekrény polcain sok olyan élelmiszer van, amely baktériumokat hordozhat - például baromfi, zöldségek és mások -, ezért rendszeresen ki kell tisztítani.
- Gyakran megérintett felületek: A villanykapcsolókat, kilincseket, WC-lehúzókat és minden más, gyakran megérintett felületet alaposan meg kell tisztítani.
- Az összes bejárat küszöbe: A küszöbök sok baktériumot gyűjtenek össze az otthonunkon kívülről.
- Konyhai és fürdőszobai csaptelepek: Gyakran összegyűlik itt a nedvesség, ami penészes környezetet teremt.
- Lefolyók: Akár a konyhában, akár a kádban, a lefolyók népszerűk a baktériumok körében.
- Légszűrők: Ezek összegyűjthetik a port és a polleneket, különösen tavasszal.
Ideális esetben ezeket a helyeket havonta kellene takarítani, de sokan elfelejtkeznek róluk. Ha nem is minden hónapban, de azért igyekezzünk minél gyakrabban megtisztítani őket.
Bár rengeteg tisztítószer elérhető a piacon, nem kell feltétlenül felhalmoznunk őket.
A legjobb, ha az alábbiakból tartunk otthon:
- hidrogén-peroxid,
- alkohol,
- ecet (desztillált fehér ecet),
- fehérítő
Ezek mind fertőtleníthetik a háztartási felületeket, de fontos, hogy használatuk során szem előtt tartsunk néhány dolgot. Például ajánlott kesztyűt viselni, ha kemény vegyszereket használunk, mivel ezek behatolhatnak a bőrbe és irritációt okozhatnak. Hasonlóképpen fontos, hogy a fehérítőt ne keverjük össze más tisztítószerekkel, különösen, ha azok ammóniát tartalmaznak, mivel így mérgező gáz keletkezhet. Ha egy felületet ecettel (vagy egy hasonló tisztítószerrel) súrolunk át, és azt fehérítővel is át akarunk menni rajta, a kettő között vízzel is törüljük le.
Végezetül, bizonyos biztonsági protokollok betartása az otthoni takarítás során kulcsfontosságú, különösen a penész eltávolításakor. Nem szabad a tisztítandó felületek közelében forgó ventilátorokat használni, mivel így a baktériumok is átterjedhetnek az otthon más területeire
Ha csecsemők, beteg vagy idősebb felnőttek is élnek velünk, érdemes akkor takarítani, amikor a házon kívül tartózkodnak, mivel az eltávolított baktériumok és penészgombák károsak lehetnek, ha belélegzik őket.