Rendszeresen kimosod a farmered? Nagy hiba

A Levi's vezérigazgatója ismét felpezsdítette a régi vitát arról, hogy milyen gyakran kell kimosni a farmert. Elmélete szerint egyáltalán nem kell mosógépbe tenned a nadrágodat, éppen elég, ha a foltokat külön kitisztítod.

Még 2014-ben terjedt el a Levi's vezetőjének, Charles Bergh-nek az üzenete, amely arra buzdított, hogy soha ne mossa ki senki a nadrágját. Egy közelmúltban készült interjúban azonban árnyalta a korábban tett kijelentését, és adott néhány különös tanácsot a farmer tisztításával kapcsolatban. "Valójában én soha nem mondtam, hogy ne mosd ki a farmered" – mondta Bergh a CNBC-nek. Hozzátéve: a mosógépbe viszont egy igazi rajongó soha nem tenné be a farmerét.

farmer, nadrág, szárad, mosás, szárítás, fregoli
Elég, ha a foltokat kiszeded, vagy ha már nagyon koszos, kézzel kimosod a farmert. Fotó: Getty Images

"A foltot kiveszem, ennyi"

A Levi's vezetője – saját bevallása szerint –, ha például curryt cseppent a farmerjára, akkor a foltot kitisztítja, illetve ha beleizzad vagy sáros lesz, kimossa a zuhany alatt. Azzal érvel, hogy a farmerek mosása hatalmas ökológiai lábnyomot hagy maga után: minden egyes darab körülbelül 33,4 kilogramm szén-dioxidot termel, ha az előállítását és a rendszeres mosásokat is beleszámoljuk. Ez a mennyiség nagyjából hasonló, mintha egy repülőgép 2372-szer repülne körbe a Föld körül. A farmerek bolygónkra gyakorolt hatásának csökkentése érdekében tehát kerülnünk vagy legalább csökkentenünk kellene a mosógépes mosásukat. A víz felmelegítése és a gépek működtetése ugyanis hatalmas mennyiségű energiát igényel: egy átlagos mosás 3,3 kilogrammnyi szén-dioxidot szabadít fel. Ráadásul a szintetikus ruhák mosáskor mikroműanyagokat is kibocsátanak, amelyek hozzájárulnak a műanyagszennyezéshez is.

Megfontolandó tehát, hogy ha nem is soha, de a szokottnál jóval ritkábban tedd mosógépbe a farmered.

Talán furcsán hangzik, de valójában létezik bizonyíték arra, hogy a farmerek mosás nélkül is figyelemre méltóan tiszták maradnak. 2011-ben az Albertai Egyetem kutatói kísérletet végeztek az egyik diákjuk piszkos farmerjával. Josh Le 15 hónapig nem mosta ki a farmerját, amelyet ezt követően megvizsgáltak egy mikroszkóp alatt. Ezután mosógépbe tette a nadrágot, további két hétig viselte, majd újra tesztelték. A farmer két hét viselés után nagyjából ugyanolyan tiszta volt, mint 15 hónapnyi mosás nélkül. "Arra számítottam, hogy rengeteg baktériumot, például E. colit fedezünk majd fel rajta, de meglepődtem, mert ilyesmit egyáltalán nem találtunk" – számolt be Rachael McQueen, az Albertai Egyetem docense a kutatásról.

Kérdezd meg magadtól, hogy a nadrágodnak van-e szaga, láthatóan piszkos, vagy beleizzadtál, illetve van-e valamilyen bőrbetegséged, például ekcéma, kiütés vagy bőrelváltozás? Ha ezekre a kérdésekre igen a válasz, akkor inkább dobd be a mosásba! További tanácsokat egy korábbi cikkünkben találsz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.