Mi a különbség a tejföl és a frissföl között? – ezzel a kérdéssel fordult a közelmúltban egy levélíró a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). A teljes választ a hivatal Facebook-oldalán olvashatod el, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a témában.
Ha nem szerepel a nevében a „tej”, utánzatról van szó
Fontos tudni, hogy ha az adott terméken nem a tejföl feliratot látjuk, hanem például „frissföl”, „finomföl” vagy „farmföl” van rajta feltüntetve, akkor egy tejfölimitátumról van szó. A legfőbb különbség az, hogy míg a tejtermékek kizárólag állati eredetű összetevőket tartalmaznak, addig a tej- és tejtermékutánzatokban az állati mellett növényi eredetű hozzávalók is megtalálhatók. Az utánzatok gyakori összetevője például a növényi zsír, de egyéb tejipari melléktermékek – például savó, permeátum és tejfehérje-koncentrátum – is lehet bennük.
Előnyeik is vannak az utánzatoknak
A fenti okok miatt a tejtermékutánzatok jellemzően olcsóbbak, mint a kizárólag állati eredetű összetevőket tartalmazó tejtermékek. Néhány esetben ráadásul sok ételintoleranciában vagy -allergiában szenvedő ember számára az egyetlen alternatívát jelentik a mindennapi étkezések során.
Az egészséges és változatos étrendben a tejtermékek is kiemelt helyet foglalnak el. Mutatjuk, miért fontos, hogy az iskoláskorú gyerekek is rendszeresen fogyasszanak ezekből az élelmiszerekből.
A Nébih tájékoztatása szerint egyébként az ilyen imitátumok előállítása és árusítása teljesen szabályos. A gyártók azonban mindig kötelesek feltüntetni a címkén a felhasznált növényi zsírt és egyéb összetevőt, adalékanyagot.