Magyarországon számos poloskafaj őshonos, ám valójában két invazív típusuk okozza a városlakók által is rendre megtapasztalt kellemetlenségeket. A vándor- és az ázsiai márványospoloskáról van szó. Előbbi Kelet-Afrikában, illetve Dél-Európában őshonos, a 2000-es évek elején jelent meg nálunk – ebben minden bizonnyal az éghajlatváltozás is szerepet játszott. Utóbbi pedig vélhetően nemzetközi kereskedelmi szállítmányokkal, „potyautasként” érkezett Európába. Hatékony természetes ellenségeik hazánkban egyelőre nem ismertek, így gyakorlatilag akadálytalanul szaporodhatnak és terjeszkedhetnek. A tavalyi aszályos nyár ugyan visszavetette aktivitásukat – nem voltak kedvükre a szárazság miatt megváltozott növényi nedvek –, de idén újra erős szezonjuk volt.
Ami a lakossági észleléseket illeti, a Bábolna Bio által korábban készített országos poloskatérkép megmutatja, hogy a kártevőkre mely területeken számíthatunk a leginkább. A mintegy 14 ezer fő részvételével zajló országos kutatás eredményei szerint a poloskák Baranya, Tolna és Békés megyében voltak a legaktívabbak, míg az északi országrészben kisebb arányban találkozott velük a lakosság.
A zöld vándorpoloska az emberre nem veszélyes, ugyanakkor kárt tesz a zöldségekben, gyümölcsökben, valamint ahogyan az időjárás hűvösebbre fordul, védett helyet keresnek, és így a lakásokban is megjelennek. Egy korábbi cikkünkben összegyűjtöttünk néhány hasznos cikket az invazív rovarok elleni védekezéshez.