A járvány kitörése óta nőtt a túlzsúfolt körülmények között élő háztartások aránya Magyarországon - derült ki az Eurostat elemzéséből. Itthon a teljes lakosság 19 százaléka lakik zsúfolt helyen, a 15 és 29 év közöttieknél pedig ez az arány még nagyobb, 30,9 százalékos.
<strong></strong>Sok országban romlott a helyzet
Az EU tagállamai közül Romániában (65 százalék), Bulgáriában (58 százalék), Lettországban (54 százalék), Horvátországban (50 százalék) és Lengyelországban (49 százalék) él a legtöbb fiatal zsúfolt körülmények között, míg Cipruson (4 százalék), Máltán (6 százalék), Írországban (7 százalék) és Belgiumban (8 százalék) a legjobb a helyzet ebből a szempontból.
Az Eurostat szerint az alábbi háztartások minősülnek túlzsúfoltnak:
- Nincs külön szobája minden 18 év feletti felnőttnek;
- Nincs külön szobája a háztartásokban élő pároknak;
- Kettőnél több 12 év alatti gyermek kényszerül osztozni egy szobán.
A vizsgálat szerint 2019-hez képest 14 tagállamban csökkent a túlzsúfoltsági ráta, ezek közül a legjelentősebb Szlovákia (-5,1 százalék), Észtország (-2,9 százalék) és Dánia (-2,7 százalék). A többi tagállamban ennek az ellenkezőjét regisztrálták, Németországban (+6 százalék) és Franciaországban (+5,6 százalék) romlott legnagyobb mértékben a fiatalok lakhatása. Ugyan a jelentés nem beszél okokról, feltételezhető, hogy a pandémia miatti hazaköltözések is szerepet játszanak az enyhén romló adatokban.