A napokban zárult COP27 klímacsúcson a világ vezetői ugyan egyetértettek abban, hogy a klímaváltozás ellen tenni kell, nagy áttörés azonban nem következett be. Az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásait már gyakorlatilag mindenki érezheti. A kakaótermelők attól tartanak, hogy az éghajlatváltozás jelentősen csökkenti majd a termést, aminek következménye lehet, hogy eltűnik a csokoládé a polcokról – számol be a Világgazdaság.
Bajban a kakaótermesztők
Elefántcsontpart egyik legfontosabb iparága a kakaótermesztés, amely hatszázezer gazdálkodó megélhetését biztosítja, és csaknem a lakosság negyedét tartja el. A táblás csokoládék alapanyagának csaknem felét ez az afrikai ország termeli.
A szakértők szerint azonban a kistermelőknek siralmas lesz az idei szezon, a szektort tehát most komoly veszély fenyegeti. Ahhoz ugyanis, hogy a kakaófa jó terméshozamot produkáljon, az esőzéseknek a növekedési ciklus megfelelő időpontjában kell érkezniük. A rosszkor érkező csapadék a termés megbetegedését okozhatja.
A legnagyobb kakaóbab-termelő országok listáján Elefántcsontpart mögött Ghána áll a második helyen. Az éghajlatváltozás a másik afrikai ország kakaótermelőit is nehéz helyzetbe hozta. A ghánai terméshozam szintén amiatt esett vissza, mert a száraz és az esős évszak eddig kiszámítható váltakozása az éghajlatváltozás következtében sokkal szeszélyesebb lett, a rosszkor érkező eső és a váratlan aszály pedig komoly gondokat okoz.
Az infláció is nehezíti a helyzetet
A kakaóbab termesztéséből élők problémáit tovább nehezíti a megélhetési
költségek emelkedése, az infláció ugyanis begyűrűzött az afrikai országokba is.
A szektorban dolgozó csaknem egymillió ember több mint fele a szegénységi
küszöb alatt él, azaz naponta kevesebb mint 1,2 dollárt (475 forintot) keres.
A sokmilliárd dolláros üzlet legalján vannak a termesztők
A közelmúltban ért véget az ENSZ klímacsúcsa, az egyiptomi Sarm es-Sejkben rendezett COP27. A világ országai napokig tárgyaltak az éghajlatváltozás következményeiről és szóba került a csokoládé is.
Samuel Abu Jinapor, Ghána földekért és természeti erőforrásokért felelős minisztere felszólította a világ vezetőit, hogy változtassák meg a globális pénzügyi és kereskedelmi struktúrát, hogy az megfeleljen a klímacélok tarthatóvá tételéhez szükséges fenntarthatósági normáknak.
A klímakonferencián a kakaótermesztő országokat is felszólították: tegyenek többet a fenntarthatóságért. Azt a miniszter is elismerte, hogy a kakaóágazat az erdőirtás révén hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. Hangsúlyozta azonban, hogy a termelők megfelelő támogatása nélkül valamennyi beavatkozás hiábavaló lenne.
Kiemelte, hogy a szektor egy sokmilliárd dolláros értéklánc, amelynek a termelők a legvégén vannak. Bár fel lehet szólítani őket fenntarthatósági lépésekre, a mezőgazdaságnak ez az ágazata mindössze 0,04 százalékkal veszi ki részét a környezetkárosításból.
Eltűnhet a boltokból a csoki?
Az elkövetkező néhány évben ettől még nem kell tartani. A klímaváltozás miatti terméscsökkenés azonban aggasztó jel. A kínálat mérséklődése miatt a világpiaci árak emelkedésére mindenképpen érdemes számítani.