Az anyaméhben még mindenkinek steril, azaz védtelen a bélflórája, és csak akkor találkozik először a bélflórát képező jótékony baktériumokkal, ha áthalad a szülőcsatornán. A belek benépesülése innentől a helyes életmódtól és a megfelelő táplálástól függ.
A szoptatás fontossága
Az anyatejes táplálás mellett hosszú-hosszú érvek sorakoznak, ezek közül pedig fontos kiemelni az anyatejnek a bél baktériumflórájára gyakorolt hatását. Annak a csecsemőnek ugyanis, akit anyatejjel táplálnak, főként bifidus- és lactobacillus-flóra kolonizálódik a beleiben, hozzájuk képest a tápszereseknél pedig vegyes flóra alakul ki, emellett esetükben nagyobb számban fordulnak elő a kártékony baktériumok.
A hozzátáplálással, majd közösséggel kezdődik
Amikor már a hozzátáplálás is elkezdődik, akkor van igazán veszélyben a bélflóra egyensúlya, hiszen az emésztőrendszer sok új hatással, eltérő mikroorganizmusokkal találkozik, akárcsak a bölcsődébe, óvodába való bekerüléskor. Nem csoda hát, hogy a kisgyermekek sokkal fogékonyabbak a fertőzésekkel szemben, hiszen az immunrendszer állapota nagyban függ a bélflóra egyensúlyától.
A gyermekkorban jelentkező hasfájásos, puffadásos, hasmenéses panaszokért sok tényező lehet felelős: az antibiotikumos kezelések mellett egy-egy bölcsődében, óvodában végigsöprő vírusfertőzés, esetleg valamilyen táplálkozási zavar, vagy akár a szorongás is kiválthatja a kellemetlen panaszokat. Ilyenkor a gyermekorvos is csak annyit állapít meg, hogy az emésztés egyensúlya megbomlott, és ez rendkívüli módon kihat a kicsik közérzetére.
A probiotikumok áldásos tevékenysége
A fentebb felsorolt panaszok, tünetek esetén természetes segítséget jelentenek a probiotikumos készítmények vagy a probiotikumokban gazdag élelmiszerek, amelyek megfelelő számban tartalmaznak élő, speciálisan kiválasztott, a bél szempontjából hasznos mikroorganizmusokat.
Egyensúlyőrzés
A gyerekkori hasfájások és szorulásos panaszok is megelőzhetők: mérsékeljük a gyermek életében a stresszt, tisztázzuk az esetleges szorongások eredetét, kíméljük gyomrukat a fűszeres, csípős ételektől, a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása során pedig figyeljünk arra, hogy alaposan megmossuk azokat. Nyáron fordítsunk kiemelt figyelmet mindenféle tojásos és tejes étel elkészítésére, a fagylaltok fogyasztására!
Ha már bekövetkezett a baj, akkor körültekintéssel válasszunk probiotikus készítményeket, ha tehetjük, ezekből is a gyermekek számára készülteket. Az antibiotikum mellé se felejtsük el adagolni, ha a gyermekorvos nem hívná fel figyelmünket rá!