Járassuk csúcsra az immunrendszerünket!

Kevés cukor és sok zöldség - röviden ez a bélflóra egyensúlyának titka, ami egyben fogyókúrás alapigazság is. Nem véletlen, hiszen ha valami "elromlik" a belekben, akkor az problémák sorozatát indíthatja el. Nézzük, miként óvhatjuk meg a bélflóránkat!

Bélflóránk olyan egyedi képet alkot rólunk, mintha csak az ujjlenyomatunkról lenne szó. Kialakulása a szülésnél kezdődik, ahol az anya hüvelyében lévő baktériumok bejutnak az újszülött szervezetébe, majd az anyatejes táplálással folytatódik a jótékony baktériumok megtelepedése. A bél mikroflórájának összetétele közel két év után válik állandóvá. Bár ez idő alatt a táplálkozással számtalan mikroorganizmus áthalad a bélrendszerünkön, szervezetünk kiválasztja azokat a baktériumokat, amelyek végül tartósan ott maradnak.

Immunrendszerünk nélkülözhetetlen kelléke

Ez a közel 500-féle baktérium számos feladatot ellát, így például elősegíti az emésztésünket, K-és B-vitamint termel, támogatja a magnézium és a kalcium felszívódását, és meggátolja a betegséghez vezető kórokozók szaporodását - tehát intenzív kölcsönhatásban áll az immunrendszerünkkel.

Bélflóránk egészséges működése elengedhetetlen, hiszen ez az, ami megvéd minket a legtöbb bakteriális, gombás vagy vírusos betegségtől. Az egyensúly felborulásával nem csak kellemetlen tünetek (hasmenés, puffadás), hanem komolyabb betegségek is kialakulhatnak (gyomorfekély, laktóz intolerancia). Előfordulhat, hogy a bélflóra helytelen működésének következtében vastagbél-, vékonybél- vagy a végbélrák fejlődik ki.

A rosszal együtt a jók is távoznak

Legfőbb károsító tényezői a gyógyszerek, közöttük is inkább az antibiotikumok. Ezek az apró tabletták bizony a kártékony betolakodók mellett a számunkra fontos, egészséges bélflóránkhoz tartozó baktériumokat is kisöprik. Éppen ezért fontos, hogy az antibiotikumok, a savlekötők vagy a fogamzásgátló gyógyszerek szedése mellett pro- és prebiotikumot fogyasszunk, mivel ezek pótolják a hiányzó baktériumtörzseket, illetve elősegítik ezek szaporodását. Míg probiotikumot a savanyított tejtermékek, az élőflórás joghurtok és az érlelt sajtok tartalmaznak, addig a csicsókában, cikóriagyökérben, a vöröshagymában, a babban és a banánban a prebiotikum gazdag forrására lelhetünk. A prebiotikumok a jótékony baktériumok szaporodását segítik elő, ezért érdemes ilyen élelmiszereket rendszeresen fogyasztani. Ha aggódunk bélflóránk épségéért, vagy a felsorolt élelmiszereket nem tudjuk gyakran szerepeltetni az étrendünkben, választhatunk olyan készítményt is, amely probiotikumok mellett prebiotikumokat is tartalmaz.

Mit tehetünk az egyensúly megőrzéséért?

Azért, hogy a bélflóránk egyensúlyi állapota fennmaradjon, és szervezetünk ellenállóvá váljon a fertőzésekkel szemben, az alábbi tanácsokat érdemes megfogadni:

  • csökkentsük a cukor-, zsír-, vörös hús-, és alkoholfogyasztást;
  • szokjunk le a dohányzásról;
  • minimalizáljuk a stresszes helyzeteket;
  • fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket.

A stresszes helyzetek kezelésében kérhetjük egy pszichológus szakember segítségét és a nap végén a fáradt gőzt kiengedhetjük a sport foglakozás ideje alatt. A táplálkozásnál figyeljünk a változatosságra, válasszunk rostban gazdag élelmiszereket, pre- és probiotikumokat, amelyek elősegítik a jó baktériumok szaporodását, és ne feledkezzünk el a napi 2,5 liter folyadékfogyasztásról sem!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +10 °C

Erősen felhős vagy borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet a felhőzet. A északnyugati, északi tájakat érintő esőzés egyre kisebb területre korlátozódik, majd főként hazánk déli felében több helyen záporok, zivatarok alakulhatnak ki, amelyeket felhőszakadás is kísérhet. Az északi, északkeleti szél többfelé megélénkül, elsősorban északkeleten és a Nyugat-Dunántúlon helyenként megerősödik. Zivatarok környezetében átmenetileg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország északnyugati, északi felében 11 és 18, délebbre 19 és 25 fok között várható. A melegfront nyomában ma egy hidegfront halad át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Komárom-Esztergom
Kezdjük újra