Bélflóránk olyan egyedi képet alkot rólunk, mintha csak az ujjlenyomatunkról lenne szó. Kialakulása a szülésnél kezdődik, ahol az anya hüvelyében lévő baktériumok bejutnak az újszülött szervezetébe, majd az anyatejes táplálással folytatódik a jótékony baktériumok megtelepedése. A bél mikroflórájának összetétele közel két év után válik állandóvá. Bár ez idő alatt a táplálkozással számtalan mikroorganizmus áthalad a bélrendszerünkön, szervezetünk kiválasztja azokat a baktériumokat, amelyek végül tartósan ott maradnak.
Immunrendszerünk nélkülözhetetlen kelléke
Ez a közel 500-féle baktérium számos feladatot ellát, így például elősegíti az emésztésünket, K-és B-vitamint termel, támogatja a magnézium és a kalcium felszívódását, és meggátolja a betegséghez vezető kórokozók szaporodását - tehát intenzív kölcsönhatásban áll az immunrendszerünkkel.
Bélflóránk egészséges működése elengedhetetlen, hiszen ez az, ami megvéd minket a legtöbb bakteriális, gombás vagy vírusos betegségtől. Az egyensúly felborulásával nem csak kellemetlen tünetek (hasmenés, puffadás), hanem komolyabb betegségek is kialakulhatnak (gyomorfekély, laktóz intolerancia). Előfordulhat, hogy a bélflóra helytelen működésének következtében vastagbél-, vékonybél- vagy a végbélrák fejlődik ki.
A rosszal együtt a jók is távoznak
Legfőbb károsító tényezői a gyógyszerek, közöttük is inkább az antibiotikumok. Ezek az apró tabletták bizony a kártékony betolakodók mellett a számunkra fontos, egészséges bélflóránkhoz tartozó baktériumokat is kisöprik. Éppen ezért fontos, hogy az antibiotikumok, a savlekötők vagy a fogamzásgátló gyógyszerek szedése mellett pro- és prebiotikumot fogyasszunk, mivel ezek pótolják a hiányzó baktériumtörzseket, illetve elősegítik ezek szaporodását. Míg probiotikumot a savanyított tejtermékek, az élőflórás joghurtok és az érlelt sajtok tartalmaznak, addig a csicsókában, cikóriagyökérben, a vöröshagymában, a babban és a banánban a prebiotikum gazdag forrására lelhetünk. A prebiotikumok a jótékony baktériumok szaporodását segítik elő, ezért érdemes ilyen élelmiszereket rendszeresen fogyasztani. Ha aggódunk bélflóránk épségéért, vagy a felsorolt élelmiszereket nem tudjuk gyakran szerepeltetni az étrendünkben, választhatunk olyan készítményt is, amely probiotikumok mellett prebiotikumokat is tartalmaz.
Mit tehetünk az egyensúly megőrzéséért?
Azért, hogy a bélflóránk egyensúlyi állapota fennmaradjon, és szervezetünk ellenállóvá váljon a fertőzésekkel szemben, az alábbi tanácsokat érdemes megfogadni:
- csökkentsük a cukor-, zsír-, vörös hús-, és alkoholfogyasztást;
- szokjunk le a dohányzásról;
- minimalizáljuk a stresszes helyzeteket;
- fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket.
A stresszes helyzetek kezelésében kérhetjük egy pszichológus szakember segítségét és a nap végén a fáradt gőzt kiengedhetjük a sport foglakozás ideje alatt. A táplálkozásnál figyeljünk a változatosságra, válasszunk rostban gazdag élelmiszereket, pre- és probiotikumokat, amelyek elősegítik a jó baktériumok szaporodását, és ne feledkezzünk el a napi 2,5 liter folyadékfogyasztásról sem!