Az egyes bélszakaszok különböző feladatokat látnak el, ezért baktériumflórájuk is eltérő. Amennyiben vastagbél baktériumai valamilyen okból a vékonybélbe kerülnek, többek között gyakori puffadás is jelentkezhet. Ez az úgynevezett kontaminált vékonybél szindróma, amelynek kiváltó okait és kezelési lehetőségeit dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa foglalta össze.
Hogyan alakul ki a betegség?
A gyomorba jutott, emésztőnedvekkel keveredett táplálék a vékonybél felé folytatja útját. Itt találhatóak a bélbolyhok, így ebben a bélszakaszban történik a fehérjék, a zsírok és a szénhidrát lebontása, valamint a tápanyagok legnagyobb részének emésztése és felszívódása.
Ezzel szemben a vastagbél nyálkahártyáján nincsenek bélbolyhok. Emésztőenzimek sem választódnak ki, hiszen ebben a bélszakaszban már nem történik emésztés. A vastagbél fő feladata a víz, a különböző ionok és ásványi anyagok felszívása.
A vastagbélben nagy mennyiségű baktérium él szimbiózisban a szervezettel. Ha valamilyen oknál fogva az emésztőrendszer mozgása lelassul, lecsökken a gyomorsav termelődés vagy a vékonybélen szűkületek, sipolyok alakulnak ki, akkor a vastagbél baktériumai a vékonybélbe is bejutnak. Ilyenkor jelennek meg a kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) tünetei.
Gyakran összekeverik más betegségekkel
A SIBO tünetei nagyon hasonlítanak a laktózintolerancia és az irritábilis bél szindróma által kiváltott panaszokhoz. Ahhoz, hogy ezeket ki lehessen zárni, a kivizsgálás során laktulózvizsgálatot végeznek. "Amennyiben valakinél a tünetei alapján felmerül a kontaminált vékonybél szindróma gyanúja, akkor laktulózzal végzett hidrogén kilégzési teszttel lehet kizárni vagy megerősíteni a diagnózist. Ezzel a vékonybélbe jutott, vastagbél-baktériumok által előidézett erjedéses folyamatok létét lehet igazolni" - mutatott rá dr. Sárdi Krisztina.
A vizsgálat során laktulózt tartalmazó tesztoldatot kell elfogyasztani, majd ezt követően 20 percenként belefújni egy diagnosztikai készülékbe, amely a kilélegzett levegő hidrogéntartalmát rögzíti. A vizsgálat időtartama átlagosan 120-180 perc. A készülék által jelzett értékek és a vizsgálat során fellépő panaszok egybevetésével hozható meg a diagnózis.
Mivel az immunrendszerünk 80 százaléka a bélrendszerben található, ezért nagyon fontos mielőbb helyreállítani a bélflóra egyensúlyát. A panaszok megszűnéséhez a bélbaktériumok eredeti állapotát kell visszaállítani a szervezetben. Ehhez szükség lehet antibiotikum- és probiotikumkúrára, valamint speciális diétára is.